Pogoda na 26 maja. IMGW ostrzega, gdzie jest burza. Sprawdź aktualne alerty

Pogoda na 26 maja. IMGW ostrzega, gdzie jest burza. Sprawdź aktualne alerty26.05.2020 08:12
Pogoda na 26 maja. IMGW ostrzega, gdzie jest burza. Sprawdź aktualne alerty
Źródło zdjęć: © PAP

Sezon burzowy rozpoczął się w pełni i przez najbliższe dni musimy liczyć się z silnymi opadami. Dzisiaj burze wystąpią jedynie lokalnie, ale IMGW zaleca ostrożność, jeśli planujemy aktywność na świeżym powietrzu.

We wtorek 26 maja prognoza pogody przyniesie wyższe ciśnienie i lokalne burze. Jest to efekt zderzenia dwóch frontów atmosferycznych - wyżu znad Wielkiej Brytanii i Francji oraz niżu znad Morza Czarnego i Ukrainy, przemieszczającego się stopniowo na wschód.

Temperatura będzie wahać się od od 14°C do 19°C, jedynie na zachodzie nieco cieplej - do 20°C. Nad morzem i Podhalu chłodniej - od 11°C do 14°C. Wiatr w przeważającej części kraju słaby, ale w czasie burz może wzmóc się do 65 km/h.

Gdzie jest burza? Śledź online

Radary burz online, jak chociażby ten na stronie windy.com pokazują, że w Polsce powinniśmy spodziewać się dzisiaj burz oraz intensywnych opadów deszczu.

303573604292302453
Źródło zdjęć: © windy.com

Niebezpiecznych warunków pogodowych należy spodziewać się przede wszystkim na południu i zachodzie kraju. Jednak opady mogą wystąpić także na Mazowszu i w Polsce centralnej. W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia, jakie niesie przebywanie na zewnątrz w czasie burz, IMGW zaleca śledzenie komunikatów pogodowych np. na stronie Instytutu na Facebooku.

Warunki biometeorologiczne w Polsce

- W południowo wschodniej połowie Polski kolejny dzień utrzymywać się będzie niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka - czytamy w komunikacie IMGW - W północnej zachodniej połowie kraju początkowo obojętne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia stopniowo od zachodu poprawiać się będą do korzystnych.

Burzowa pogoda i ograniczony dostęp do światła słonecznego mogą negatywnie wpływa na nastrój. Meteopaci w czasie burz mogą odczuwać niepokój i drażliwość. Odczuwalnie niższa temperatura może doskwierać także pozostałym osobom.

Planując wyjście z domu, warto zabezpieczyć się na ewentualną burzę. Na południu i zachodzie kraju nie zaleca się planowania dłuższego poytu na zewnątrz ze względu na niebezpieczną sytuację burzową.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)