Pogoda na 26 maja. IMGW ostrzega, gdzie jest burza. Sprawdź aktualne alerty

Pogoda na 26 maja. IMGW ostrzega, gdzie jest burza. Sprawdź aktualne alerty
Źródło zdjęć: © PAP

26.05.2020 08:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon burzowy rozpoczął się w pełni i przez najbliższe dni musimy liczyć się z silnymi opadami. Dzisiaj burze wystąpią jedynie lokalnie, ale IMGW zaleca ostrożność, jeśli planujemy aktywność na świeżym powietrzu.

We wtorek 26 maja prognoza pogody przyniesie wyższe ciśnienie i lokalne burze. Jest to efekt zderzenia dwóch frontów atmosferycznych - wyżu znad Wielkiej Brytanii i Francji oraz niżu znad Morza Czarnego i Ukrainy, przemieszczającego się stopniowo na wschód.

Temperatura będzie wahać się od od 14°C do 19°C, jedynie na zachodzie nieco cieplej - do 20°C. Nad morzem i Podhalu chłodniej - od 11°C do 14°C. Wiatr w przeważającej części kraju słaby, ale w czasie burz może wzmóc się do 65 km/h.

Gdzie jest burza? Śledź online

Radary burz online, jak chociażby ten na stronie windy.com pokazują, że w Polsce powinniśmy spodziewać się dzisiaj burz oraz intensywnych opadów deszczu.

Obraz
© windy.com

Niebezpiecznych warunków pogodowych należy spodziewać się przede wszystkim na południu i zachodzie kraju. Jednak opady mogą wystąpić także na Mazowszu i w Polsce centralnej. W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia, jakie niesie przebywanie na zewnątrz w czasie burz, IMGW zaleca śledzenie komunikatów pogodowych np. na stronie Instytutu na Facebooku.

Warunki biometeorologiczne w Polsce

- W południowo wschodniej połowie Polski kolejny dzień utrzymywać się będzie niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka - czytamy w komunikacie IMGW - W północnej zachodniej połowie kraju początkowo obojętne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia stopniowo od zachodu poprawiać się będą do korzystnych.

Burzowa pogoda i ograniczony dostęp do światła słonecznego mogą negatywnie wpływa na nastrój. Meteopaci w czasie burz mogą odczuwać niepokój i drażliwość. Odczuwalnie niższa temperatura może doskwierać także pozostałym osobom.

Planując wyjście z domu, warto zabezpieczyć się na ewentualną burzę. Na południu i zachodzie kraju nie zaleca się planowania dłuższego poytu na zewnątrz ze względu na niebezpieczną sytuację burzową.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)