Pogoda na 13 października. IMGW wydaje ostrzeżenie dla większości kraju

Pogoda na 13 października. IMGW wydaje ostrzeżenie dla większości kraju

Mapa prognozy zagrożeń IMGW
Mapa prognozy zagrożeń IMGW
Źródło zdjęć: © IMGW
13.10.2020 07:52

Gęsta mgła, intensywne opady, a nawet przelotne opady śniegu - IMGW ostrzega, że wtorek, 13 października przyniesie niekorzystne warunki pogodowe. Większość kraju została objęta żółtym i pomarańczowym alertem pogodowym. 

Po wyjątkowo ciepłym wrześniu miał przyjść również ciepły październik i wyjątkowo ciepła zima. Dziś jednak temperatura w całym kraju będzie wahać się między 7 a 15 stopni Celsjusza (chłodniej na południu Polski). Najzimniej w obszarach górskich, tam termometry pokażą między 3 a 6 stopni Celsjusza. 

Wiatr umiarkowany, ale dość silny w całym kraju (do 60 km/h). W górach dodatkowo mogą pojawić się zamiecie śnieżne, a prędkość wiatru dojdzie nawet do 80 km/h. Przede wszystkim jednak należy przygotować się na poranne utrudnienia wynikające z gęstej mgły. Ta pojawi się w dużej części kraju, przede wszystkim na północy. 

IMGW wydaje ostrzeżenie 2. stopnia

IMGW ostrzega również przed silnymi opadami deszczu i możliwymi opadami śniegu (na południu kraju). Alert 1. stopnia (żółty) objął województwa mazowiecki i podlaskie, ale większa część kraju została objęta pomarańczowym (2. stopień) alarmem. Intensywne i potencjalnie zagrażające "zdrowiu i życiu" opady sięgać będą 35 mm. Alert 2. stopnia IMGW obejmuje województwa

  • łódzkie,
  • małopolskie,
  • świętokrzyskie,
  • śląskie,
  • opolskie,
  • dolnośląskie. 

Zobacz też: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę

Jak zauważa PAP, powołując się na dane IMGW, nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia. Polska jest pod wpływem niżu, którego ośrodek przemieszcza się znad Węgier nad południe kraju, w strefie pofalowanego frontu chłodnego. Napływa wilgotne powietrze polarne morskie, ciepłe na wschodzie, a chłodne na zachodzie kraju.

W związku z możliwością wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych oraz aktualnymi ostrzeżeniami IMGW zalecamy śledzenie bieżących komunikatów w serwisie Pogoda WP lub za pośrednictwem aplikacji pogodowych. Poniżej znajdziecie linki do pobrania polecanych przez nas programów:

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)