Pogoda na 13 października. IMGW wydaje ostrzeżenie dla większości kraju

Gęsta mgła, intensywne opady, a nawet przelotne opady śniegu - IMGW ostrzega, że wtorek, 13 października przyniesie niekorzystne warunki pogodowe. Większość kraju została objęta żółtym i pomarańczowym alertem pogodowym. 

Mapa prognozy zagrożeń IMGW
Mapa prognozy zagrożeń IMGW
Źródło zdjęć: © IMGW

13.10.2020 07:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po wyjątkowo ciepłym wrześniu miał przyjść również ciepły październik i wyjątkowo ciepła zima. Dziś jednak temperatura w całym kraju będzie wahać się między 7 a 15 stopni Celsjusza (chłodniej na południu Polski). Najzimniej w obszarach górskich, tam termometry pokażą między 3 a 6 stopni Celsjusza. 

Wiatr umiarkowany, ale dość silny w całym kraju (do 60 km/h). W górach dodatkowo mogą pojawić się zamiecie śnieżne, a prędkość wiatru dojdzie nawet do 80 km/h. Przede wszystkim jednak należy przygotować się na poranne utrudnienia wynikające z gęstej mgły. Ta pojawi się w dużej części kraju, przede wszystkim na północy. 

IMGW wydaje ostrzeżenie 2. stopnia

IMGW ostrzega również przed silnymi opadami deszczu i możliwymi opadami śniegu (na południu kraju). Alert 1. stopnia (żółty) objął województwa mazowiecki i podlaskie, ale większa część kraju została objęta pomarańczowym (2. stopień) alarmem. Intensywne i potencjalnie zagrażające "zdrowiu i życiu" opady sięgać będą 35 mm. Alert 2. stopnia IMGW obejmuje województwa

  • łódzkie,
  • małopolskie,
  • świętokrzyskie,
  • śląskie,
  • opolskie,
  • dolnośląskie. 

Jak zauważa PAP, powołując się na dane IMGW, nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia. Polska jest pod wpływem niżu, którego ośrodek przemieszcza się znad Węgier nad południe kraju, w strefie pofalowanego frontu chłodnego. Napływa wilgotne powietrze polarne morskie, ciepłe na wschodzie, a chłodne na zachodzie kraju.

W związku z możliwością wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych oraz aktualnymi ostrzeżeniami IMGW zalecamy śledzenie bieżących komunikatów w serwisie Pogoda WP lub za pośrednictwem aplikacji pogodowych. Poniżej znajdziecie linki do pobrania polecanych przez nas programów:

Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (6)