Pogoda na 12 października. IMGW wydaje alarmy drugiego stopnia

Pogoda na 12 października. IMGW wydaje alarmy drugiego stopnia

Pogoda na 12 października. Ostrzeżenia IMGW. Synoptycy zalecają ostrożność
Pogoda na 12 października. Ostrzeżenia IMGW. Synoptycy zalecają ostrożność
Źródło zdjęć: © Windy.com
12.10.2020 09:03

Pogoda w poniedziałek 12 października minie pod znakiem zachmurzeń i opadów deszczu. W związku z niebezpieczną sytuacją, IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy zalecają ostrożność oraz śledzenie komunikatów pogodowych.

Poniedziałek 12 października przywitał mieszkańców Polski prawdziwie jesienną pogodą. Pochmurna aura dominować dziś będzie w przeważającej części kraju. Przejaśnienia możliwe jedynie na północnym zachodzie. Najchłodniej będzie na Śląsku, gdzie termometry pokażą maksymalnie 9 stopni Celsjusza. Najcieplejszy dzień czeka natomiast mieszkańców Podkarpacia - tam nawet do 15 st. C.

W związku z intensywnymi opadami deszczu, IMGW postanowił wydać alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Te pierwsze dotyczą województw: opolskiego, mazowieckiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego. Prognozowana wysokość opadów wynosi tam od 25 do 40 l/mkw.

Alerty drugiego stopnia dotyczą województw: małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego (powiaty: ostrowiecki, opatowski, sandomierski, staszowski). Synoptycy prognozują tam wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Ostrzeżenia zostały wydane do środy 14 października.

Przewidywana wysokość opadów do godz. 8:00 we wtorek wyniesie tam od 40 do 55 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie nawet do 70 l/mkw., a od godz. 8:00 we wtorek do godz. 8:00 w środę wyniesie od 30 do 40 l/mkw., a lokalnie do 55 l/mkw. Synoptycy przewidują, że w niektórych powiatach województwa śląskiego może spaść od 130 do 140 l/mkw.

Według definicji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, alarmy pierwszego i drugiego stopnia przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Prognoza pogody IMGW na jesień oraz zimę dostępna jest w tym artykule.

Aplikacje pogodowe

Eksperci podkreślają, że sytuacja pogodowa w Polsce jest dynamiczna, w związku z czym zalecają ostrożność oraz śledzenie komunikatów. Aby być na bieżąco warto pobrać dedykowane aplikacje. Wśród nich należy wymienić:

Aktualne informacje pogodowe można śledzić również w serwisie Pogoda WP.pl.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)