Pogoda na 12 października. IMGW wydaje alarmy drugiego stopnia

Pogoda na 12 października. IMGW wydaje alarmy drugiego stopnia12.10.2020 09:03
Pogoda na 12 października. Ostrzeżenia IMGW. Synoptycy zalecają ostrożność
Pogoda na 12 października. Ostrzeżenia IMGW. Synoptycy zalecają ostrożność
Źródło zdjęć: © Windy.com

Pogoda w poniedziałek 12 października minie pod znakiem zachmurzeń i opadów deszczu. W związku z niebezpieczną sytuacją, IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy zalecają ostrożność oraz śledzenie komunikatów pogodowych.

Poniedziałek 12 października przywitał mieszkańców Polski prawdziwie jesienną pogodą. Pochmurna aura dominować dziś będzie w przeważającej części kraju. Przejaśnienia możliwe jedynie na północnym zachodzie. Najchłodniej będzie na Śląsku, gdzie termometry pokażą maksymalnie 9 stopni Celsjusza. Najcieplejszy dzień czeka natomiast mieszkańców Podkarpacia - tam nawet do 15 st. C.

W związku z intensywnymi opadami deszczu, IMGW postanowił wydać alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Te pierwsze dotyczą województw: opolskiego, mazowieckiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego. Prognozowana wysokość opadów wynosi tam od 25 do 40 l/mkw.

Alerty drugiego stopnia dotyczą województw: małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego (powiaty: ostrowiecki, opatowski, sandomierski, staszowski). Synoptycy prognozują tam wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Ostrzeżenia zostały wydane do środy 14 października.

Zobacz też: Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością?

Przewidywana wysokość opadów do godz. 8:00 we wtorek wyniesie tam od 40 do 55 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie nawet do 70 l/mkw., a od godz. 8:00 we wtorek do godz. 8:00 w środę wyniesie od 30 do 40 l/mkw., a lokalnie do 55 l/mkw. Synoptycy przewidują, że w niektórych powiatach województwa śląskiego może spaść od 130 do 140 l/mkw.

Według definicji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, alarmy pierwszego i drugiego stopnia przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Prognoza pogody IMGW na jesień oraz zimę dostępna jest w tym artykule.

Aplikacje pogodowe

Eksperci podkreślają, że sytuacja pogodowa w Polsce jest dynamiczna, w związku z czym zalecają ostrożność oraz śledzenie komunikatów. Aby być na bieżąco warto pobrać dedykowane aplikacje. Wśród nich należy wymienić:

Aktualne informacje pogodowe można śledzić również w serwisie Pogoda WP.pl.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)