Pogoda na 1 września. IMGW wydaje ostrzeżenie dla połowy kraju

Pogoda na 1 września. IMGW wydaje ostrzeżenie dla połowy kraju

Opady deszczu nad Polską
Opady deszczu nad Polską
Źródło zdjęć: © Windy
01.09.2020 08:31

Gdzie jest burza, a gdzie tylko popada? IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą, która może wystąpić w niemal całym kraju. Wichury i ulewy mogą zagrozić spokojnemu przebiegowi pierwszego dnia szkoły.

1 września zapowiada się jesiennie. Uczniowie wybierający się na rozpoczęcie roku szkolnego powinni przygotować się na intensywne deszcze i znaczne ochłodzenie w stosunku do poprzednich dni. W momencie pisania tego artykułu alert 1. i 2. stopnia obowiązuje już w większości rejonów Polski, co możecie zobaczyć na poniższej grafice. Alert dotyczy intensywnych opadów oraz możliwości wystąpienia przelotnych burz.

Mapa zagrożeń pogodowych nad Polską (1 września)
Mapa zagrożeń pogodowych nad Polską (1 września)© IMGW

IMGW ostrzega jednak, że w najbliższych trzech dniach niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą wystąpić w niemal całym kraju (nie przewiduje się ich jedynie w woj. mazowieckim i lubuskim). Zagrożeniem będą przede wszystkim burze i intensywne opady deszczu. Temperatura w całym kraju będzie utrzymywać się pomiędzy 17 a 20 stopni Celsjusza.

- Polska północna i północno-zachodnia będzie na skraju wyżu z centrami nad Skandynawią i Wielką Brytanią. Pozostałe obszary kraju znajdą się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, w strefie pofalowanego frontu chłodnego. (...) Nie przewiduje się istotnych zmian ciśnienia - czytamy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Niekorzystne warunki biometeorologiczne

Obraz
© IMGW

Znaczące ochłodzenie względem poprzednich dni przyniesie również niekorzystne warunki biometeorologiczne. 

- Intensywne opady deszczu i burze w Polsce południowo-wschodniej będą zakłócały nocny wypoczynek, mogąc przyczyniać się do trudności z zasypianiem i niespokojnego snu. W dzień, na przeważającym obszarze kraju pochmurna i deszczowa pogoda (...) będzie niekorzystnie wpływać na ogólne samopoczucie - podaje IMGW. 

IMGW zachęca do śledzenia aktualnych komunikatów pogodowych, które znajdziecie m.in. na profilu Instytutu na Facebooku, a aktualną prognozę możecie znaleźć w serwisie Pogoda WP. Do śledzenia, gdzie jest burza może, przydać się również jedna z poniższych aplikacji pogodowych:

Rekomendacje IMGW

W związku z możliwym wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk (silnymi opadami deszczu, przelotnymi burzami) oraz znacznym ochłodzeniem, pogoda nie będzie sprzyjała aktywnościom na zewnątrz. IMGW ostrzega, że po południu odczuwalna temperatura będzie bardzo niska, jak na tę porę roku, dlatego należy się odpowiednio zabezpieczyć przed wyjściem z domu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)