Pogoda. Może zrobić się niebezpiecznie. IMGW wydaje ostrzeżenia pierwszego stopnia [01.05.2020]

Pogoda. Może zrobić się niebezpiecznie. IMGW wydaje ostrzeżenia pierwszego stopnia [01.05.2020]

Pogoda. Może zrobić się niebezpiecznie. IMGW wydaje ostrzeżenia pierwszego stopnia [01.05.2020]
Źródło zdjęć: © Windy
Arkadiusz Stando
01.05.2020 10:32

W większości kraju w piątek 1 maja pogoda może nie zachęcać do wyjścia z domu. IMGW ostrzega o gwałtownej pogodzie, w tym burzach, którym mogą towarzyszyć opady gradu. Aktualnie wydano ostrzeżenia dla 4 województw i 111 powiatów.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej początkowo przewidywali, że burze pojawią się w województwie: łódzkim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Jednak według informacji z godziny 10:20, IMGW wymienia sześć województw, objętych zagrożeniem 1 stopnia. Oto prognoza na 1 maja.

Popadać i grzmieć może w województwie: mazowieckim, lubelskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim. W tych pierwszych czterech, prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań elektrycznych wynosi 80 proc. W pomorskim i zachodniopomorskim natomiast wzrasta do 85 proc. Pogoda może więc nie zachwycać.

IMGW pokazuje mapę ostrzeżeń na 1 maja.

Może trochę popadać. Według wstępnej prognozy pogody IMGW, podczas burz może spaść około 5-15 litrów wody na metr kwadratowy. W niektórych miejscach deszcz może popadać intensywniej, przynosząc około 20-25 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr może rozpędzać się do 65-70 kilometrów na godzinę.

Co oznacza zagrożenie 1 stopnia według IMGW?

Według informacji podawanych na stronie IMGW, zagrożenie 1 stopnia oznacza, że : "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne."

"Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. - czytamy na stronie pogodynka, należącej do IMGW.

Gdzie jest burza? Sprawdź radar burzowy

W sieci znajdziecie co najmniej kilka radarów burzowych. Mogą operować na różnego rodzaju danych, ale każdy świetnie sprawdza się w swojej roli. My, jako redakcja WP Technologii polecamy wam skorzystanie z aplikacji "Monitor Burz". Pełen opis jej funkcjonalności, oraz możliwość pobrania znajdziecie pod tym adresem.

Oprócz aplikacji na Androida, można skorzystać z witryny Blitzortung.org. Wyświetla ona wszystkie wyładowania elektryczne zanotowane na całym świecie. Podaje dane maksymalnie do dwóch godzin wstecz. Podobnie działa witryna https://antistorm.eu/, ale przedstawia więcej informacji. Pokazuje nie tylko wyładowania, ale też chmury burzowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)