Pogoda. IMGW wydaje alert dla części województw. Niekorzystne warunki w całym kraju

Pogoda. IMGW wydaje alert dla części województw. Niekorzystne warunki w całym kraju
Źródło zdjęć: © IMGW

16.04.2020 08:08, aktual.: 23.04.2020 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Silne wichury i poranne przymrozki mogą wystąpić w dużej części kraju. Duże ocieplenie względem poprzedniej doby przyniesie niestety niekorzystne warunki biometeorologiczne, które negatywnie wpłyną na nasze samopoczucie.

Aktualizacja: Pogoda na 22 kwietnia. IMGW ostrzega: nadchodzi zmiana warunków na niekorzystne

16 kwietnia możemy spodziewać się dużego ocieplenia względem poprzedniej doby, a temperatura będzie sięgać do 13°C na północy kraju, do 17°C w centrum i nawet 21°C na południu i zachodzie. Mimo to IMGW ostrzega, że w niektórych regionach kraju należy spodziewać się niebezpiecznych wichur. Silny wiatr może dochodzić do 80 km/h.

- Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia - czytamy w ostrzeżeniu wydanym dla woj.: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Dodatkowo w woj. małopolskim i podkarpackim rano wystąpią duże przymrozki.

IMGW ostrzega, że silne wiatry mogą pojawić się w ciągu dnia również w pozostałych regionach kraju, a w najbliższych dniach alert 1. stopnia może zostać rozszerzony na niemal całą Polskę.

Pogoda wpłynie również na dzisiejsze samopoczucie. Mimo że termometry wskażą wyższe wartości, to odczuwalna temperatura będzie znacznie niższa. Dopiero wieczorem sytuacja zacznie się poprawiać, chociaż w wypoczynku przeszkodzi porywisty wiatr. "Osoby wrażliwe na bodźce pogodowe, w czasie porywistego wiatru, mogą odczuwać niepokój", podaje IMGW.

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologią w naszym kraju, większość osób powinna pozostawać w domach. Jeśli jednak planujemy dłuższe wyprawy na zewnątrz, należy przygotować się do tego zgodnie z zaleceniami klasy "-2" obciążenia termicznego. Zaleca się:

  • odpowiednią ochronę skóry twarzy (użycie kremu),
  • zabezpieczenie kończyn przed wychłodzeniem,
  • zwiększenie aktywności fizycznej w razie dłuższego pobytu na zewnątrz.

Przypominamy również, że od dzisiaj obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)