Podwójna księżycowa tęcza. Niezwykłe zjawisko uchwycone

Podwójna tęcza księżycowa
Podwójna tęcza księżycowa
Źródło zdjęć: © canva

21.08.2024 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tęcza księżycowa nie jest zbyt częstym zjawiskiem. Większość z nas pewnie nigdy takiej nie widziała. Znacznie rzadziej można dostrzec podwójną tęczę na tle księżyca. Jeden z miłośników obserwacji nieba miał takie szczęście.

Jak czytamy w serwisie space.com, fotograf Aaron Watson miał sporo szczęścia. Udało mu się uchwycić na zdjęciu podwójną "tęczę księżycową". Fotografię, którą podzielił się ze światem, wykonał około 2 nad ranem 18 sierpnia w Kolorado, dzień przed niebieską superpełnią.

"Obudziłem się przy dźwięku deszczu, gdy przez okno świecił prawie pełny księżyc. Idealny przepis na tęczę księżycową" – pisał w mailu do Space.com Aaron Watson. I faktycznie, czujność się opłaciła. Poskutkowała niezwykłym zdjęciem, na którym uchwycono rzadkie zjawisko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest tęcza księżycowa?

Tęcza księżycowa jest rzadkim zjawiskiem optycznym i meteorologicznym, które przypomina tęczę. Powstaje ona w wyniku rozszczepienia światłą Księżyca, załamującego się i odbijającego wewnątrz licznych kropli wody. Jest trudniejsza do dostrzeżenia od zwykłej tęczy ze względu na bledsze kolory. Często widuje się je też jako białe pierścienie. Wynika to z mniejszej jasności Księżyca względem Słońca.

"Wyszedłem na zewnątrz, by się rozejrzeć i rzeczywiście na niebie był duży biały łuk. Początkowo był pełny, a potem zbladł, gdy przygotowywałem się do zdjęć" – opisuje Watson.

"Po dokładniejszym przyjrzeniu się okazało się, że jest dość jasny i kolorowy jak na tęczę księżycową, choć nadal blady i białawy w porównaniu ze zwykłą tęczą dzienną" – dodaje. Fotograf wspomniał też, że wyraźnie widać było pasma, reprezentujące różne odcienie bieli i szarości. Gołym okiem widać było też delikatne kolory. Okazało się jednak, że tęcza nie była sama.

Z boku tęczy widać było drugą, mniejszą. Podwójne tęcze księżycowe powstają, gdy występują podwójne odbicia w kroplach wody. Są to zjawiska rzadkie, acz naprawdę ciekawe. Fotograf podzielił się wskazówkami na temat tego, jak dostrzec tęczę księżycową.

Polowanie na tęczę

"Kluczowy jest deszcz i światło księżycowe, a kolejnym elementem układanki w poszukiwaniu tęcz księżycowych jest to, że Księżyc musi być relatywnie blisko horyzontu, aby ta tęcza się pojawiła" – mówi Watson.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także