Poduszka powietrzna w pasku dla seniorów

Poduszka powietrzna w pasku dla seniorów

Poduszka powietrzna w pasku dla seniorów
Źródło zdjęć: © chip.pl
23.01.2015 12:31, aktualizacja: 23.01.2015 15:19

Nie tylko w okresie zimowym, gdy chodniki są oblodzone osoby starsze narażone są na bolesne upadki. Również latem seniorzy mogą poślizgnąć się w łazience czy stracić równowagę na schodach. Takie wypadki często kończą się pęknięciem kości miednicy, co wiąże się z kosztownymi operacjami, niewygodą noszenia protezy i utratą sprawności.

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W samochodach naszą głowę chronią poduszki powietrzne, ale na ulicy nic już nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Konsekwencje upadku dla młodych osób nie są najczęściej poważne, ale z upływem lat ryzyko nieodwracalnych zmian powstałych w wyniku wypadku rośnie, zwłaszcza w przypadku osób chorujących na osteoporozę. Tu właśnie z pomocą ma przyjść wynalazek firmy ActiveProtective.

Najprościej ujmując jest to pas zakładany pod lub na ubranie, który nosi się przez cały dzień (lub w najbardziej ekstremalnych sytuacjach). Gdy zamontowany na jego pokładzie czujnik wykryje ruch utożsamiany z upadkiem, sprężony gaz wypełni poduszki, dzięki czemu użytkownik zaliczy miękkie lądowanie. Twórcom udało się o 90 proc. zmniejszyć siłę uderzenia.

Na razie do badań wykorzystano manekiny. Jeszcze w tym roku rozpoczną się próby z użyciem ludzi, natomiast w sprzedaży urządzenie ma pojawić się pod koniec przyszłego roku.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Windows 10 za darmo dla (prawie) wszystkich

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)