Podsumowanie WWDC 2009: Mac OS X 10.6, iPhone 3GS, iPhone OS 3.0 i nowe MacBooki Pro

Podsumowanie WWDC 2009: Mac OS X 10.6, iPhone 3GS, iPhone OS 3.0 i nowe MacBooki Pro
Źródło zdjęć: © IDG.pl

08.06.2009 23:00, aktual.: 09.06.2009 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa linia 15-calowych MacBooków Pro, system iPhone OS 3.0, nowy smartfon iPhone 3GS i Mac OS X 10.6 - oto najważniejsze nowości zapowiedziane podczas zakończonego kilkadziesiąt minut temu wystąpienia Apple na Worldwide Developer Conference 2009. Co dokładnie zaprezentowało Apple podczas dzisiejszej prezentacji? Zapraszamy do podsumowania.

Phil Schiller, szef marketingu Apple, zakończył właśnie słynne wystąpienie rozpoczynające kolejną edycję dorocznej konferencji Worldwide Developer Conference. To ważny moment dla całego rynku o czym świadczy choćby fakt, że prasa już od kilku tygodni spekulowała co zostanie zaprezentowane podczas tej godzinnej prezentacji. Przypomnijmy, że wśród produktów typowanych przez dziennikarzy znajdowały się takie zapowiedzi jak iPhone 3GS, kolejny iPod nano, data premiery nowego systemu operacyjnego Mac OS X 10.6 Snow Leopard czy wreszcie - nowa generacja MacBooków i MacBooków Pro.

Kilkanaście minut temu poznaliśmy oficjalną odpowiedź Apple na pytania i domysły dziennikarzy. Projekty zaprezentowane podczas Worldwide Developer Conference 200. to:

1. Nowa linia 15-calowych MacBooków Pro + aktualizacje 17-calowych MacBooków Pro i 13-calowych MacBooków.

Obraz
© Komputery MacBook Pro (fot. IDG.pl)

Nowe 15-calowe MacBooki Pro zostaną wyposażone w te same baterie, które znalazły się w wersji 17-calowej (wedle deklaracji firmy mają pozwalać na maksymalnie 7 godzin pracy (2 godziny dłużej niż poprzednio))
. Ponadto mają oferować lepsze wyświetlacze, slot SD zamiast ExpressCard oraz procesory 3,0. GHz Core 2 Duo (6MB L2) i do 8 GB pamięci 1066 MHz DDR3.

Aktualizacji doczekają się również 17-calowe MacBooki Pro (nowe modele z tej linii są dostępne od dzisiaj) oraz 13-calowe MacBooki, które czeka między innymi zmiana nazwy do wersji Pro oraz wydłużony czas pracy na baterii.

2. iPhone OS 3.0

Obraz
© Google Maps w iPhone (fot. IDG.pl)

Według Apple aktualizacja iPhone OS 3.0 (jej premiera przewidziana została na wakacje) zaoferuje 10. nowych funkcji dla smartfona iPhone. Będą to między innymi:
- Opcje zaznacz, kopiuj, wytnij działające we wszystkich aplikacjach i nowy interfejs umożliwiający ich łatwiejszą obsługę
- Find My iPhone - jeśli zgubisz swojego iPhone'a, to będziesz mógł zalogować się do MobileMe za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej i sprawdzić gdzie jest twoje urządzenie!
- Wsparcie dla MMS (wysyłanie i otrzymywanie zdjęć, kontaktów, audio, lokalizacji), wyszukiwanie (e-maile - również na serwerach, kalendarze, media, notatki) oraz spotlight - wyszukiwanie wszystkiego w jednym miejscu
- Safari dla iPhone'a - 12. sekund w SunSpider JavaScript Benchmark, w wersji OS 3.0 iPhone uzyskuje 43 sekundy; do tego obsługa strumieniowego przesyłu danych audio i wideo (HTTP), auto-uzupełnianie wymaganych pól z książki adresowej

Apple wspomniało też o możliwości embedowania Google Maps oraz mającej się pojawić już w najbliższe wakacje nawigacji GPS TomTom dla iPhone'a.

3. Mac OS X 10.6 + Safari 4

Obraz
© Mac OS X 10.6 Snow Leopard (fot. IDG.pl)

Nowy system to szybsza instalacja oraz mniej zajętego miejsca na dysku. Ponadto między innymi zoptymalizowany Finder, nowy język - OpenCL (Open Computing Language) oraz szerokie wsparcie technologii x6. (Snow Leopard uruchamia wszystkie podstawowe aplikacje w 64 bitach). Apple dodało też obsługę Microsoft Exchange 2007 oraz usprawniło odczyt i podgląd plików. Wyceniło swój produkt na 129 USD (upgrade z Leoparda - 29 USD) i przewidziało jego premierę na wrzesień.
Firma z Cupertino poinformowała ponadto o udostępnieniu finalnej wersji przeglądarki Safari 4. Wedle jej deklaracji, jest ona blisko 8-krotnie szybsza od IE8.

4. Nowy model smartfona iPhone - iPhone 3GS

Obraz
© iPhone 3GS (fot. IDG.pl)

Urządzenie ("S" w jego oznaczeniu ma być skrótem od "speed" i oznaczać "wysoką szybkość") prawie nie różni się z wyglądu od iPhone'a 3G. Prawdziwych zmian doczekał się natomiast jego środek, co przełożyło się na wzrost wydajności nowego smartfona. W porównaniu do pierwowzoru możemy bowiem oczekiwać nawet dwukrotnie szybszego uruchamiania aplikacji komunikacyjnych, 2,4. szybszego wczytywania gier, 3,6x szybszego przeglądanie załączników oraz 2,9x szybszego ładowanie stron.

Nowy smartfon trafi do sprzedaży 1. czerwca w cenie 199 dolarów za model z 16 GB pamięci i 299 dolarów za wersję 32 GB. Apple poinformowało ponadto, że iPhone 3G pozostaje na rynku, natomiast jego 8-gigabajtową wersję można będzie kupić już za 99 dolarów.
Podsumowując, wystąpienie (ang. keynote) rozpoczynające kolejną edycję dorocznej konferencji Worldwide Developer Conference nie rozczarowało. Apple zaprezentowało szereg nowości, wśród których zabrakło w zasadzie jedynie zapowiadanej przez różne źródła kolejnej wersji iPoda nano. Niestety na prezentacji zabrakło Steve'a Jobsa, który, miejmy nadzieję, wkrótce z powrotem zasiądzie w fotelu prezesa koncernu.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)