Podręcznik dla Armii USA o Rosyjskiej Nowej Generacji Wojny
Portal PublicIntelligence.net opublikowa ł w wolnym dostępie podręcznik dla armii USA autorstwa Asymmetric Warfare Group. Został on przygotowany w grudniu 2016 roku. Jego celem było zwiększenie świadomości amerykańskich żołnierzy na temat taktyk oraz zdolności rosyjskich. Prezentował on również metody i rozwiązania amerykańskie, które mogą być wykorzystywane do neutralizacji zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej.
We wstępie do podręcznika podkreśla się, że podczas gdy Amerykanie zdobywali nowe doświadczenia bojowe w Iraku czy Afganistanie, przeciwnicy USA także zaczęli podejmować wysiłki związane z transformacją i rozwojem swoich sił zbrojnych. Zmiany zachodzące w rosyjskiej armii uznane są za znaczące, biorąc pod uwagę wykorzystanie nowoczesnej technologii, w tym przede wszystkim systemów walki elektronicznej (Electronic Warfare, EW), bezzałogowych systemów latających (Unmanned Aircraft Systems, UAS) czy artylerii dalekiego zasięgu.
Autorzy podręcznika zwracają szczególną uwagę na działania rosyjskie na Ukrainie w 2014 roku. Aneksja Krymu i działania na Donbasie jasno pokazują nowe metody prowadzenia walki i realizacji własnych interesów. Asymmetric Warfare Group podkreśla, iż tak zaawansowane i złożone działania wojenne wymagają podjęcia zwiększonych starań po stronie armii USA, aby była ona w stanie skutecznie im przeciwdziałać. Wśród największych wyzwań wymienia się m.in.: długi okres bez relokacji dużych jednostek do walki, małe doświadczenie bojowe młodej kadry oficerskiej czy przystosowanie sprzętu wojskowego do mniej wymagających przeciwników. W tym kontekście szczególnie podkreśla się rosyjskie metody działania na wschodzie Ukrainy: wykorzystanie dronów czy blokowanie komunikacji i sygnału GPS.
Podręcznik opisuje działania asymetryczne i tzw. 4 generację wojen, czyli wojnę hybrydową. Publikacja podejmuje próbę analizy taktyk wykorzystanych przez Rosjan na Ukrainie oraz rosyjskiej doktryny wojny nowej generacji, a spora jego część traktuje o działaniach dowodzonych przez stronę rosyjską jednostek tzw. separatystów. Proponuje się wniesienia modyfikacji do procesów szkolenia i radzenia sobie z lukami, które w nim występują w kontekście obecnie stosowanych rozwiązań na polu walki oraz wiele innych rekomendacji dla różnych formacji armii USA. Co ciekawe, autorzy zaznaczają, że przekonanie o własnej potędze i przewadze obecne jest na każdym etapie funkcjonowania armii, co należy zmienić.
Jak dodają autorzy z Asymmetric Warfare Group: "wojna na Ukrainie wciąż trwa. Siły rosyjskie są wciąż zaangażowane w Syrii i kontynuują proces doskonalenia się poprzez własne sukcesy i porażki. My, jako żołnierze amerykańscy, musimy robić dokładnie to samo. Jak mówi przysłowie - tylko głupiec uczy się na własnych błędach. Mądry człowiek uczy się na błędach innych".
Adam Lelonek