Podpisano umowę między Polską a NATO w zakresie ochrony infrastruktury elektroenergetycznej
07.06.2016 12:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
We wtorek Polska podpisała umowę z NATO. Postanowienia dokumentu między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) i NATO to m.in. współpraca i wymiana doświadczeń oraz wspólne ćwiczenia i szkolenia w zakresie ochrony infrastruktury elektroenergetycznej przed zagrożeniami związanymi m.in. z cyberterroryzmem.
- NATO wyznaczyło trzy obszary, w których sojusz może pomagać i współpracować w obszarze energetyki. Jednym z nich jest współpraca w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej - powiedział dziennikarzom Bagdanas.
Kłossowski podkreślił, że bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów PSE. "To jedno z najważniejszych wyzwań operatora systemu przesyłowego" - powiedział Gintaras Bagdanas, który jest dyrektorem centrum bezpieczeństwa energetycznego NATO.
- Do tej pory rozumieliśmy bezpieczeństwo w granicach definicji bezpieczeństwa energetycznego, ale nowe wyzwania wskazują na to, że tutaj również mogą się czaić zagrożenia dla bezpieczeństwa - podkreślił szef PSE.
Dyrektor departamentu bezpieczeństwa PSE Łukasz Kister poinformował, że to pierwsza taka umowa jaką polska instytucja podpisuje z centrum eksperckim bezpieczeństwa energetycznego NATO.
- Celem tego centrum jest tworzenie lepszego środowiska dla bezpieczeństwa nie tylko państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chodzi o odporność na zagrożenia dla systemów elektroenergetycznych. To zagrożenia związane z terroryzmem, cyberterroryzmem oraz z wojną informacyjną, które mają wpływ na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i jej przesyłu - powiedział Kister.
słk