Podlasie znowu górą. Google wskazuje na wyciek pytań maturalnych

Podlasie znowu górą. Google wskazuje na wyciek pytań maturalnych

Podlasie znowu górą. Google wskazuje na wyciek pytań maturalnych
Źródło zdjęć: © East News
Arkadiusz Stando
04.05.2021 13:32

Tematem tegorocznej rozprawki na egzaminie maturalnym z języka polskiego był "motyw ambicji w literaturze". Okazuje się że z samego ranka takie hasła były wyszukiwane w Google. Głównie przez użytkowników z Podlasia oraz Mazowsza.

4 maja 2021 roku o godzinie 9:00 rozpoczęły się matury z języka polskiego. Dwie godzin wcześniej użytkownicy z województwa podlaskiego szukali w Google haseł "motyw ambicji", "Lalka ambicja" czy "ambicja w lekturach". Internauci poszukiwali informacji na temat lektury niemalże do godziny rozpoczęcia egzaminu.

Matura z języka polskiego 2021 – na Podlasiu doszło do wycieku?

Maturzyści, którzy zakończyli egzamin przed godziną 12:00 potwierdzili, że na egzaminie maturalnym z języka polskiego było takie zadanie. Nie wiadomo, czy mamy do czynienia z przeciekiem, ale wszystko na to wskazuje. Wyniki wyszukiwania w Google pokazują częstotliwość wyszukiwanych haseł w konkretnej okolicy.

Słupki punktowe w Google Trends wskazują, że głównym źródłem wycieku było województwo Podlaskie (100/100) i Mazowieckie (41/100). Prawdopodobnie, ktoś musiał otworzyć jedną z matur przedwcześnie i udzielić informacji uczniom. Ci z kolei mogli przekazać ten przeciek swoim znajomym co spowodowało efekt domina.

Obraz
© WP

W rozmowie z Onetem dyrektor CKE potwierdził, że sprawa zostanie zgłoszona na policję. Częstotliwość wyszukiwań tych kluczowych fraz wygląda podejrzanie i Marcin Smolik nie ma zamiaru udawać, że nic się nie stało. "Być może któryś z dyrektorów niezgodnie z prawem otworzył wcześniej przesyłkę" - mówił dyrektor CKE.

To nie pierwszy raz, kiedy doszło do takiej sytuacji. Podczas egzaminu maturalnego 2020 doszło do analogicznego zdarzenia. Wówczas również internauci z Podlasia posiadali przeciek dotyczący matury z języka polskiego.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)