Podczas zaćmienia Słońca stało się coś dziwnego. "Powstały warunki jak na Marsie"

Podczas zaćmienia Słońca stało się coś dziwnego. "Powstały warunki jak na Marsie"

Podczas zaćmienia Słońca stało się coś dziwnego. "Powstały warunki jak na Marsie"
Źródło zdjęć: © Reuters
Arkadiusz Stando
23.08.2018 09:50, aktualizacja: 23.08.2018 10:23

Przez chwilę na Ziemi panowały warunki rodem z Marsa. Doszło do tego podczas zeszłorocznego zaćmienia Słońca. NASA nie omieszkała wykorzystać tego wyjątkowego zjawiska.

Jeden z głównych naukowców NASA wyjaśnia, w jaki sposób wykorzystali oni zaćmienie Słońca w celu przeprowadzenia "marsjańskich eksperymentów". Jim Green na łamach NASA TV uczcił w ten sposób rocznicę zaćmienia.

Agencja kosmiczna Stanów Zjednoczonych już trzy lata przed zaćmieniem rozpoczęła prace przygotowawcze do wielkich eksperymentów. Już wówczas spodziewano się warunków, które pozwolą stworzyć symulację atmosfery Marsa, w części atmosfery ziemskiej. Chodziło o przetestowanie żywotności pewnych form życia.

Zaćmienie Słońca w sierpniu 2017 roku było pierwszym od 99 lat, które było widoczne z terytorium Stanów Zjednoczonych. Z tego względu przeprowadzono wiele różnych eksperymentów, w obiektach NASA na terenie całego kraju. Przez chwilę "Ameryka stała się naszym placem zabaw" - jak mówi Green.

W ramach badań, wypuszczono ponad 50 balonów stratosferycznych. Lateksowe balony uniosły się na wysokość ponad 36 kilometrów, gdzie pozostały przez godzinę lub dwie, aż ulegały rozszerzeniu a w efekcie pęknięciu. Podczas zaćmienia Słońca, warunki na tej wysokości przypominały temperaturą i ciśnieniem atmosferę Marsa.

Dzięki eksperymentom, naukowcy byli w stanie ustalić, w jaki sposób mikroby osadzone na balonach będą w stanie działać podczas misji na Marsa. Pod uwagę wzięto szczególnie odporne mikroorganizmy, mierzące 1,81 na 1,64 mikrometra. Jak wyjaśnia Green, chodzi o to, aby statek wylądował na Marsie bez żadnych mikrobów i w takim samym stanie powrócił na Ziemię (jeśli będzie taki plan).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)