Poczekamy na telefony z LTE

Poczekamy na telefony z LTE
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.03.2012 10:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Smartfony z LTE, choć w ofercie mają je praktycznie wszyscy liczący się producenci, nie będą w Europie hitem tego, a nawet i następnego roku. Co innego w USA.

Najwięcej telefonów z LTE ma w swojej ofercie LG. Sam producent przyznaje, że dobra sprzedaż tych urządzeń w USA pozwoliła firmie wygenerować w 2011 roku zysk netto. Rynek amerykański jest pod tym względem wyjątkowy ze względu na to, że częstotliwości dla sieci 3G jest tam mniej niż w Europie. Boom na smartfony zaczął się tam wcześniej niż w Europie za sprawą iPhone'a. To sprawiło, że amerykańskie sieci, które jeszcze kilka lat temu było daleko w tyle za europejskimi pod względem transmisji danych, teraz mocno inwestują w LTE.

_ Sieci w USA to prawdziwe wyzwanie dla dostawców infrastruktury. Notują one obciążenia nieznane w żadnym europejskim kraju _ - mówi dr Krzysztof Burzyński, wiceprezes polskiego Ericssona.

Europejskie sieci mają większe pole manewru w kwestii rozbudowy sieci 3G, której dalszy rozwój pod względem zasięgu często został porzucony jeszcze przed "wielkim kryzysem". Mają też sporo możliwości optymalizacji sieci już wybudowanych. Dr Thomas Jul, który w Nokia Siemens Networks odpowiada za obszar Europy Zachodniej, w rozmowie mówi, że na naszym kontynencie temat smartfonów z LTE to przyszłość, choć zainteresowanie operatorów tą technologią jest zauważalne, a kontrakty na dostawy stacji bazowych są podpisywane.

_ Smartfony z LTE to na pewno nie ten, ani nie przyszły rok. Pomijając kwestię tego, że te sieci trzeba najpierw zbudować, to wersje topowych telefonów bez LTE są znacząco tańsze od identycznych z superszybkim Internetem _ - mówi Andrzej Gładki, kierownik działu terminali w PTC, jako przykład podając Nokię Lumia 800 i 900.

Na polskim rynku sieć LTE posiadają tylko spółki z grupy Zygmunta Solorza-Żaka - którego to inwestora można było spotkać w Barcelonie. Budują ją CenterNet i Mobyland na częstotliwości 180. MHz. Konkurenci pojawią się najwcześniej w II połowie roku, po przetargu na wolny blok na tej samej częstotliwości. Kolejne - 800 i 2600 MHz - powinny zostać rozdane w przyszłym roku. W ofercie Polkomtelu, którego klienci mają możliwość korzystania z tej sieci, nie ma żadnych smartfonów z LTE, jest za to jeden tablet Samsunga.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)