Pobiliśmy chiński rekord teleportacji
Europejczykom udało się teleportować fotony na dystansie 143 km pomiędzy dwiema Wyspami Kanaryjskimi.
Uczeni europejscy pobili 97 km rekord teleportacji fotonów należący do Chińczyków. Fotony teleportowano pomiędzy dwiema Wyspami Kanaryjskimi na dystansie 143 km - poinformowała portal i blog naukowy ArXiv.
Zespół naukowców z Institut fuer Quantenoptik und Quanteninformation (IQOQI) w Wiedniu, pod kierownictwem prof. Antona Zeilingera przeprowadził udany eksperyment z teleportacją fotonów na dystansie 14. km pomiędzy dwoma wyspami archipelagu Wysp Kanaryjskich - la Palma i Tenerife. Podobnie jak w przypadku eksperymentu prowadzonego przez uczonych chińskich chodziło o wykorzystanie zjawiska teleportacji fotonowej, opierającej się na zjawisku splątania kwantowego, umożliwiającego jednoczesne istnienie dwóch obiektów kwantowych nawet oddzielonych przestrzennie, może zostać wykorzystana w komunikacji.
Jednak teleportacja fotonów splatanych jest trudna - na dystansie ponad 1 km zwykle zmieniają one stan w trakcie przekazu, co powoduje, że w przypadku użycia łącza światłowodowego jest to metoda zawodna. Obecnie ekipy naukowe prowadzą eksperymenty z teleportacją na otwartej przestrzeni, co mogłoby stworzyć podstawy to skonstruowania systemu satelitarnej komunikacji kwantowej, jeśli informacje przy pomocy splątanych fotonów udałoby się przekazać do satelity komunikacyjnego.
Europejski zespół zmagał się z trudniejszymi warunkami pogodowymi niż chiński, który dokonywał swoich eksperymentów wczesną wiosną, poprzez spokojne jezioro przy stabilnym wietrze i temperaturze. Jak powiedział Technology Review prof. Zeilinger, w okresie eksperymentu na Wyspach kanaryjskich wystąpiły ekstremalne warunki pogodowe - silne wiatry, deszcze, gwałtowne zmiany temperatury i nawet burze piaskowe. Zeilinger zauważył, że zmaganie się z pogodą opóźniło eksperymenty o przeszło rok.
W trakcie eksperymentu zastosowano nowe techniki kierowania sygnałem. Badacze użyli GPS do synchronizacji zegarów obu części ekipy - znajdującej się na La Palma i na Tenerife, tak, że powstało 10-nanosekundowe okno zdarzeń. Dokładnej synchronizacji dokonywały same splątane fotony - pozwoliła ona na stworzenie 3-nanosekundowego okna zdarzeń, co umożliwiło redukcję zakłóceń od fotonów pochodzących z zewnątrz i określenie dokładnej liczby tych, które uległy teleportacji.
Zeilinger twierdzi, iż metody użyte w eksperymencie zespołu z Wiednia są na tyle dojrzałe, że umożliwią w niedługim czasie stworzenie kantowej komunikacji naziemnej i komunikacji satelitarnej.
Komunikacja kwantowa umożliwiłaby także zastosowanie kryptografii kwantowej i stworzenie bezpiecznego łącza satelitarnego, z którego zaszyfrowanego przekazu nie można byłoby rozłamać.