Po wprowadzeniu w Szwecji unijnego prawa antypirackiego rośnie liczba legalnych pobrań plików

Po wprowadzeniu w Szwecji unijnego prawa antypirackiego rośnie liczba legalnych pobrań plików

Po wprowadzeniu w Szwecji unijnego prawa antypirackiego rośnie liczba legalnych pobrań plików
Źródło zdjęć: © [k-o] | [k-o]
15.04.2009 15:25, aktualizacja: 15.04.2009 16:29

Okazuje się, że wprowadzenie w Szwecji unijnej dyrektywy o egzekwowaniu praw własności intelektualnej (IPRED) spowodowało nie tylko spadek natężenia ruchu sieciowego, ale także wzrost liczby legalnych pobrań muzyki. W pierwszym tygodniu po wejściu w życie nowych przepisów EU (na początku kwietnia) sprzedaż utworów podwoiła się w porównaniu z wcześniejszymi tygodniami – powiedział w wywiadzie dla szwedzkiej agencji informacyjnej TT prezes jednej z firm dostarczających platformy dla internetowych sklepów muzycznych. Dzięki unijnej dyrektywie właściciele praw autorskich mogą postanowieniem sądu uzyskać wgląd do danych użytkowników, którzy bezprawnie wymieniają chronione treści.

Firma Inprodicon jest dostawcą platform pobierania dla wielu sklepów internetowych i mobilnych ze Skandynawii. Z danych spółki wynika, że w samej Szwecji za pośrednictwem jej platform jest realizowana około połowa pobrań muzycznych. Podwojenie sprzedaży to znaczący postęp –. przyznał szef firmy Klas Brännström. Według niego nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy jest to zasługa nowych regulacji, ale mając na uwadze dynamikę rozwoju całego segmentu, taki wynik może budzić respekt.

Po wdrożeniu w Szwecji nowych przepisów tamtejszy provider Netnod odnotował duży spadek natężenia ruchu sieciowego. Przedstawiciele szwedzkiej Partii Piratów uważają, że jest to jedynie chwilowa reakcja na nową sytuację prawną. Ich zdaniem poziom natężenia ruchu ponownie wzrośnie, gdy tylko internauci będą w stanie korzystać z serwisów wymiany danych w sposób anonimowy. Osławiony tracker torrentów The Pirate Bay przygotował już nawet usługę VPN, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)