Po północy minie 1234567890 sekund od początku epoki Uniksa
Już za kilka godzin wszyscy fani systemów uniksowych będą mieli nie lada okazję do świętowania. Niewiele ponad pół godziny po północy, a dokładnie o godzinie 00:30:31, minie 1234567890, czyli ponad 1,2 mld sekund od momentu, który oficjalnie określony został początkiem epoki Uniksa.
Czas uniksowy to system reprezentacji czasu, który mierzy liczbę sekund zegarowych, jakie upłynęły od dnia 1 stycznia 197. roku od północy naszego czasu. Moment ten określany jest jako umowny początek epoki Uniksa ( ang. Unix Epoch ). Nie uwzględnia on sekund przestępnych, tak więc rzeczywista liczba sekund, jakie upłynęły od tego momentu, jest większa o ich liczbę.
Ten rodzaj mierzenia czasu wykorzystywany jest nie tylko przez Uniksa i systemu uniksopochodne, ale również przez Javę, Skrypty Java, system Mac OSX oraz wiele innych technologii komputerowych.
W związku z odmiennym sposobem podawania czasu, systemy Uniksowe były odporne na tzw. problem roku 2000. 32-bitowy czas uniksowy jest ograniczony i wynosi 2^31-1. Oznacza to, że jego pojemność wyczerpie się 19 stycznia 2038 roku. Wtedy właśnie może pojawić się tzw. problem roku 2038.
Sekunda przestępna jest dodawana w celu zsynchronizowania doby z opóźnionym ruchem obrotowym Ziemi. Różnica ta wynosi około 2 do 3 milisekund dziennie, tak więc sekunda przestępna dodawana jest średnio nie rzadziej, niż raz na rok.