Płyty główne z MSI z chipsetem X570 pozwolą na zbudowanie wydajnego PC‑ta do pracy, nauki i zabawy.

Płyty główne z MSI z chipsetem X570 pozwolą na zbudowanie wydajnego PC-ta do pracy, nauki i zabawy.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

09.12.2019 15:15, aktual.: 18.02.2020 13:57

Płyta główna to tak naprawdę fundament każdego PC-ta. To właśnie od tego elementu zestawu komputerowego rozpoczynamy budowę komputera. Zupełnie jak w przypadku jakiegokolwiek budynku. Dlatego też powinniśmy poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniej płyty głównej, która sprawi, że nasz nowy PC będzie wydajny przez długi czas.

Co to jest chipset?

Chipset to grupa układów scalonych, których zadaniem jest usprawnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi układami płyty głównej. Najczęściej stosuje się to określenie w odniesieniu do płyty głównej, ale może być stosowane także do karty rozszerzeń.

Jeśli rozważasz rozwój swojej platformy w oparciu o procesor AMD warto zainteresować się płytami głównymi MSI z chipsetem X570. Modele te oferują szereg możliwości rozbudowy komputera stacjonarnego. Technologie, które posiadają te płyty sprostają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, w tym, rzecz jasna graczy oraz projektantów grafiki.

Socket AM4 i chipset X570 - witaj nowa generacjo

Socket AM4 dedykowany procesorom AMD to następca gniazda AM3+. Warto wiedzieć, że to pierwsze takie gniazdo od AMD, które obsługuje pamięci RAM typu DDR4. Należy również dodać, że nie obsługuje ono starszych modeli procesorów, produkowanych pod socket AM3+. To oczywiście nie jest istotne, ponieważ w przypadku chipsetu X570 najpewniej będziecie poszukiwać procesorów trzeciej generacji z rodziny Ryzen, a więc opartych na mikroarchitekturze Zen. Te szczególnie powinny być brane pod uwagę, ponieważ są one w pełni zgodne ze standardem PCI-Express 4.0, który oferuje przepustowość na poziomie 2 GB/s i 32 GB/s w przypadku złącza x16. W praktyce oznacza to lepszy transfer w przypadku dysków oraz kart graficznych. AMD chwali się, że płyty z chipsetem X570, a więc także modele MSI X570 Gaming EDGE oraz MEG X570 Unify mogą za sprawą czwartej generacji PCI-E uzyskać 23 klatki na sekundę. Dla porównania, trzecia generacja oferowała 13,6 klatek. Są to informacje uzyskane podczas targów Computex 2019, kiedy to zaprezentowano ten najnowszy chipset.

Płyty główne MSI z chipsetem X570 - wysoka wydajność, duże możliwości rozbudowy

Inwestując w płytę główną należy mieć na uwadze ewentualną rozbudowę, a więc zmianę podzespołów w przyszłości. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie będziemy musieli przez długi czas wymieniać fundamentu całej jednostki, a więc płyty. Modele MSI X570 Gaming EDGE, a także MSI MEG X570 Unify oferują nie tylko wysoką wydajność za sprawą szeregu rozwiązań technologicznych, lecz także duże możliwości rozbudowy naszego PC-ta. Przede wszystkim producent zadbał o to, by z wyboru płyt głównych MSI byli zadowoleni nie tylko gracze, lecz także zawodowcy na co dzień zajmujący się na przykład tworzeniem projektów graficznych - zarówno foto jak i wideo.

MSI MEG X570 Unify - model dla fanów minimalizmu

Osoby, którym zależy przede wszystkim na wysokiej wydajności, a więc na efektywnej, a nie efektownej płycie głównej mogą rozważyć model MSI MEG X570 Unify, który został pozbawiony podświetlenia RGB. Oczywiście płyta wspiera 2-kanałowe zestawy DDR4, których maksymalna częstotliwość taktowania może wynosić 4600 MHz. Rzecz jasna, warto rozważyć zakup procesorów AMD Ryzen 2000 lub 3000. Przyglądając się bliżej temu modelowi można zauważyć mocną, 12-fazową sekcję zasilania, która jest chłodzona dwoma radiatorami. Płyta główna MEG X570 Unify umożliwia naprawdę dobre możliwości zbudowania bardzo wydajnego komputera. Na płytce drukowanej umieszczono między innymi dwa sloty PCI-E 4.0 x1, a także trzy sloty PCI-E 4.0 x16. W przypadku magazynu danych znajdziemy cztery porty SATA 6 Gb/s, a także trzy złącza M.2 PCIe 4.0. Warto wspomnieć, że producent wyposażył je w radiator M2. Shield Frozr. Sam chipset, a więc X570 jest chłodzony aktywnym radiatorem, a więc wyposażono go również w wentylator. Tylny panel oferuje szereg złącz i portów, co również należy uznać za duży plus. Znajdziemy tam więc między innymi Realtek ALC1220 odpowiedzialny za dźwięk (7.1), a także kartę sieciową Realtek 2.5G, Wi-Fi 802.11ax, dwa USB 2.0, aż cztery USB 3.1 oraz dwa USB 3.0. Na tylnym panelu umieszczono również dwa przyciski. Jeden odpowiada za flash BIOS, a drugi za szybkie przywracanie ustawień fabrycznych, czyli Clear CMOS. Co ciekawe, producent zastosował także złącze PS/2.

MSI MPG X570 Gaming EDGE - dla entuzjastów

Kolejną płytą główną wyposażoną w najnowszy chipset AMD jest MSI MPG X570 Gaming EDGE. Warto wspomnieć o tym, że model ten posiada płytkę drukowaną klasy serwerowej, która zapewnia przede wszystkim wyższą wydajność oraz oczywiście stabilność pracy. Producent zadbał także o ochronę karty graficznej za sprawą tak zwanego systemu PCI-E Steel Armor. Oprócz zabezpieczenia przed zginaniem a także mechanicznymi uszkodzeniami płyty głównej taka ochrona zadba o brak zakłóceń elektromagnetycznych. Atutem tego modelu jest również chłodzenie składające się między innymi z radiatora chipsetu, które tak jak w modelu MEG X570 Unify posiada wentylator zapewniający odpowiednie odprowadzanie ciepła z elektroniki. Oczywiście model ten oferuje szereg innych technologii, które sprawiają, że płyta będzie świetnym wyborem dla osób, które liczą na najwyższą wydajność. Pomóc w tym może 8+4-pinowe zasilanie, a także w pełni izolowane obwody pamięci RAM typu DDR4. Warto dodać, że model ten obsługuje maksymalną częstotliwość wynoszącą 4400MHz jeśli chodzi o pamięć RAM OC. Maksymalna jej wielkość wynosi 128 GB. Producent do naszej dyspozycji umieścił na płytce drukowanej cztery sloty DDR4. Oprócz tego mamy wspomnianą zgodność z czwartą generacją PCI-E co sprawia, że przepustowość może wynosić nawet 64 GB/s. Mamy tu sześć złącz SATA III, dwa M.2, dwa PCI-E 4.0 x16, trzy PCI-E 3.0 x1. Na tylnym panelu umieszczono dwa złącza do anten Wi-Fi, HDMI, LAN 2.5G, jedno złącze USB Typ-C, dwa USB 3.0, trzy USB 3.1, jedno PS/2, a także złącze flash BIOS oraz clear CMOS. Oczywiście nie zabrakło wsparcia audio, które pozwala na podpięcie ośmio-kanałowego systemu. W przeciwieństwie do modelu MEG X570 Unify, płyta główna MSI MPG X570 Gaming EDGE wyposażona jest w oświetlenie LED, które w połączeniu z obudową z przezroczystym panelem da niesamowity efekt. Co ciekawe, możemy skorzystać z 16,7 miliona kolorów oraz aż 29 efektów świetlnych. To dzięki systemowi Mystic Light. Oprócz możliwości modyfikacji podświetlenia za pomocą specjalnego oprogramowania możemy wykorzystać do tego nasz… smartfon lub tablet.

Płyty główne MSI z chipsetem X570 to świetne rozwiązanie dla wymagających użytkowników

Obie płyty główne firmy MSI, a więc MEG X570 Unify, jak i MPG X570 Gaming EDGE to bardzo dobra propozycja dla osób, którym zależy na sprawdzonych rozwiązaniach. Plusem obu modeli jest zastosowany najnowszy chipset X570, który wspiera socket AM4. Jest to technologia, która przede wszystkim oferuje wysoką wydajność, a także z racji “świeżości” przez długi czas będzie topowym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Dlatego też osoby, które planują zbudować nowy komputer w oparciu o płytę pozwalającą na dalszą rozbudowę w przyszłości, wybór modeli MSI z chipsetem X570 jest wręcz oczywisty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)