Płyta gazowa bez płomieni? Polski Solgaz poszedł dalej
Polskie AGD ma się coraz lepiej. Firma Solgaz, która jeszcze całkiem niedawno zasłynęła swoimi nietypowymi płytami gazowymi już wprowadza kolejne wyposażenie kuchenne. Tym razem są to inteligentny okap, który dzięki wbudowanym czujnikom sam się otworzy w momencie rozpoczęcia gotowania i włączy wentylację. Obok niego Solgaz zaprojektował płytę indukcyjną "bez granic", która zamiast wyznaczonych palników pozwala gotować w dowolnym ułożeniu i z różnymi rozmiarami garnków.
Skąd na to wszystko pomysł? Na to pytanie odpowiada Mieczysław Kaczmarczyk - Prezes firmy Solgaz:_ "Wielu ludzi porównując nasze płyty gazowe do indukcji wytykało, że w niektórych blokach nie montuje się instalacji gazowych. To zainspirowało nas do przygotowania nowego produktu który wypełni tę lukę. Naturalną drogą jest też poszerzanie asortymentu, ale jako nietypowa firma nie mogliśmy sobie pozwoli ć na zwykłe AGD, dlatego też zaprojektowaliśmy okap, który będzie świetnym uzupełnieniem naszych pozostałych urządzeń". _
Zacznijmy od płyty indukcyjnej. Oprócz "braku granic" ciekawe jest również wykorzystanie funkcji Booster, która w danym momencie kumuluje moc na jednej potrawie i podgrzewa ją szybciej do 30%. Dla zaawansowanych kucharzy wygodne może być podtrzymywanie temperatury, dzięki któremu wnętrze garnka może utrzymywać 42°C, 74°C lub 94°C przez dłuższy czas. Nietypowe dla płyt indukcyjnych jest również zainstalowanie przycisku "pauzy", która - np. w momencie odbierania telefonu lub wizyty niespodziewanego gościa - wyłącza płytę z zapamiętanym programem, aby jednym przyciskiem w dowolnym momencie wrócić do identycznego gotowania jak chwilę temu (z takimi samymi poziomami mocy w wybranych miejscach).
Inteligentny okap
Podczas testów dowiedziono, że okap Solgaz wykrywa nawet spaliny gazowe (a więc i śladowe ilości tlenku węgla). Jeśli wykryje spaliny, parę wodną lub tłuszcz samoczynnie się uruchomi i odprowadzi spaliny oraz parę na zewnątrz pomieszczenia. Sterowanie pilotem z pewnością ułatwi życie każdemu kucharzowi, a minimalny poziom szumu (41dB) przy wydajności wentylatora do 800m3/h to bardzo dobry wynik.
Miło patrzeć, że polskie firmy mogą bez kompleksów konkurować z największymi gigantami branży AGD. Świetne pomysły i inteligentne rozwiązania to coraz częściej domena polskich produktów. Nie musimy już kopiować zagranicznych rozwiązań i cudzych patentów, aby odnieść sukces.