Plazma kontratakuje: test telewizora Panasonic TX-P50V10B

Plazma kontratakuje: test telewizora Panasonic TX‑P50V10B

Plazma kontratakuje: test telewizora Panasonic TX-P50V10B
07.12.2009 10:46, aktualizacja: 07.12.2009 12:33

Technologia plazmowa jest wyraźnie w odwrocie i firmy wycofują się z niej na prawo i lewo. Czy Panasonic zdoła utrzymać dotychczasowy kurs i przekona nas, że technologia plazmowa jest lepsza niż LCD?

Obraz

Trzej najwięksi producenci telewizorów plazmowych - Pioneer, Fujitsu i Hitachi –. zamknęli swoje zakłady. Samsung zapowiada, że w ciągu najbliższych kilku lat ograniczy produkcję ekranów PDP, a LG najprawdopodobniej pójdzie w jego ślady. Jeśli dodamy do tego rozwój technologii LCD i poziom czerni możliwy do osiągnięcia dzięki zastosowaniu podświetlania LED, to nikogo nie powinno dziwić to, że przyszłość plazmy nie wygląda zbyt różowo. Jednak pomimo wielorakich zalet LCD plazmy nadal przyciągają spore zainteresowanie.

Najnowszy panel Panasonica dowodzi, że plazma ma przed sobą jeszcze długi żywot. To prawda, że nowe modele telewizorów LCD wysoko podniosły poprzeczkę, ale to samo można powiedzieć o inżynierach Panasonica –. TX-P50V10B jest wyposażony w tyle nowych rozwiązań technologicznych, że może z powodzeniem konkurować z najlepszymi rywalami. Estetyka nigdy nie była mocną stroną Panasonica, ale ten 50-calowy telewizor prezentuje się bardzo okazale. Szczególnie dobrze wygląda powieszony na ścianie, ale trzeba wtedy pamiętać o uwzględnieniu we wnęce na kable miejsca na przewód Cat-5, jako że V10 jest wyposażony w port LAN; posiada przy tym zarówno certyfikat DLNA umożliwiający streaming plików MP3, DivX, XviD i JPEG z komputera PC lub serwera, jak również obsługuje opracowaną przez Panasonica technologię dostępu do Internetu Viera Cast.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Funkcje sieciowe są bardzo imponujące, ale uwagę przyciąga przede wszystkim niezwykle płynny ruch. Technologia 600Hz to prawdziwa rewolucja, szczególnie z punktu widzenia miłośników sportu. Zarówno wyścigi samochodowe, jak i piłka nożna prezentują się świetnie, oferując niezwykle wyrazisty i gładki obraz z wbudowanego tunera cyfrowego czy dekodera satelitarnego.

Co zaskakujące, tym, co wyróżnia V1. na tle innych, jest jeden z obecnych tu fabrycznych trybów wyświetlania obrazu. Model ten jest szczęśliwym posiadaczem certyfikatu THX, co objawia się m.in. obecnością dodatkowej opcji w menu Picture. Generalnie wolimy sami kalibrować telewizory zgodnie z naszymi upodobaniami, ale trudno nie lubić trybu THX. Telewizory Panasonica nie słyną z bogactwa funkcji regulacji obrazu, więc dobre skalibrowanie ekranu nie należy w ich przypadku do najłatwiejszych zadań. Dlatego też obecność gotowego trybu, przy którym obraz nie wygląda jak efekt wybuchu w fabryce lakierów do paznokci, należy powitać z radością. Poza tym tryb ten został opracowany przez specjalistów THX tak, aby filmy prezentowały się z jak najlepszej strony. I tak właśnie jest.

Przypuszczamy, że właściciele tych telewizorów będą często korzystali z trybu THX. Jedynym drobnym zastrzeżeniem jest to, że czerń nie jest tak głęboka, jak w przypadku telewizorów LED Samsunga i plazm Kuro Pioneera. Jest jednak całkowicie satysfakcjonująca. Ponadto, chociaż tryb THX jest spektakularny, pozostałym gotowym trybom dużo brakuje do ideału (być może z wyjątkiem ustawienia Game, które nieźle wywiązuje się ze swoich zadań). Jednak ogólnie jakość obrazu i dźwięku należy ocenić bardzo wysoko. P50V1. to przykład tego, że nawet najbardziej zaawansowane technologie wcale nie muszą decydować o jakości. Liczy się po prostu dobry panel!

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Jeśli chodzi o kontrast, czyli najmocniejszą stronę technologii plazmowej, jest bardzo dobrze. Dynamiczny poziom kontrastu wynosi według producenta 2.000.000:1. a nominalny 40.000:1. Jednak nawet rzeczywisty kontrast przekraczający 10.000:1 jest imponujący, podobnie jak luminancja 37.90fL. Jeśli chodzi o temperaturę kolorów mamy trzy tryby fabryczne z których tryb Warm zbliża się do ideału (6500K) i wynosi 6357K.

WERDYKT

*ZA *
Telewizor może poszczycić się doskonałymi kolorami i świetnym kontrastem i bogatym zestawem funkcji. Ponadto tryb THX jest oszałamiający.

*PRZECIW *
Poziom czerni pozostawia nieco do życzenia, niektórzy mogą odebrać tak głęboką czerń jako nazbyt przytłaczającą.

PODSUMOWANIE
Ten 50-calowy telewizor plazmowy Full HD z certyfikatem THX i systemem przetwarzania obrazu 600Hz naprawdę robi wrażenie i udowadnia, że jeszcze plazma nie zginęła...

OCENA OGÓLNA (w skali od 1 do 5)

4

CENA 8.500 zł

wydanie internetowe www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)