PlayStation 4: noworoczne zaglądanie w szklaną kulę Sony

PlayStation 4: noworoczne zaglądanie w szklaną kulę Sony
Źródło zdjęć: © IBM

30.12.2009 14:11, aktual.: 30.12.2009 14:51

Coraz mniej prawdopodobne wydaje się, że architektura Cell będzie w dalszym ciągu motorem dla konsol do gier. Także w segmencie wysokowydajnych komputerów (HPC) IBM już jakiś czas temu pożegnał się z procesorami Cell w ramach linii PowerXCell – nawet pomimo tego, że koncern podkreślał, że części architektury Cell w zmienionej formie będą się znowu pojawiać w przyszłych modelach.

Według informacji japońskiej witryny PC Watch firma Sony przy wyborze kolejnej wersji procesora dla konsoli do gier rozważyła różne scenariusze, dotyczące zarówno znacznie zmodyfikowanych następców jednostek Cell, jak i kombinacji z intelowskim Larrabee. Zdaniem redaktorów Sony bardziej przychylnym okiem spogląda na "łatwą w obsłudze" wielozadaniową architekturę multicore, którą znacznie łatwiej daje się wykorzystywać w charakterze procesorów specjalnych.

Obraz
© (fot. IBM)

Czarnym koniem wyścigu o to, kto znajdzie się w planowanej na rok 2012 konsoli PlayStation 4, może być jakiś wariant IBM-owskiego procesora Power7. W listopadzie serwis FGNOnline stwierdzał, że jest to już "oficjalnie przesądzone". Ale całkiem dobre karty w tej grze może mieć także Intel za sprawą planowanych na przełom 2010 i 2011 roku procesorów Sandy Bridge z ich rozszerzeniem AVX albo też przewidywany na rok 2012 układ Haswell w technice 22-nanometrowej z ośmioma albo i więcej rdzeniami. Według nieoficjalnych informacji Haswell ma być dodatkowo wyposażony w 512-bitowe jednostki Vector Processing Units z procesorów Larrabee.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)