Planujesz kupno nowego radia? Uważaj, by nie wybrać sprzętu od oszustów
Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują niewiedzę konsumentów - przestrzega Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego “Cyfrowa Polska”. O pomoc zwrócono się do Ministerstwa Cyfryzacji, które zdaniem związku powinno określić minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych.
09.08.2017 11:32
Polska przyjęła standard DAB+, co oznacza, że odbiorniki w standardzie DAB nie będą kompatybilne. Tymczasem na rynku sprzedawane są radia w starej technologii, ale jako odbiorniki cyfrowe. W ten sposób sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd.
Na problem zwrócił uwagę Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego “Cyfrowa Polska”. Prezes Michał Kanownik w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl stwierdził, że oszukanych w ten sposób może być więcej, bo zainteresowanie DAB+ wzrasta. "Odpowiednich" odbiorników sprzedano w ubiegłym roku 2 razy więcej niż we wcześniejszym. Chętnych przybywa, tymczasem “sprzedaż nieprzystosowanych do polskich warunków urządzeń pracujących w systemie DAB stanowi obecnie aż 10 proc. rynku”. Wielu może się więc naciąć.
- Dlatego uważamy, że istnieje pilna potrzeba uregulowania rynku poprzez wydanie wiążącego dokumentu przez ministerstwo cyfryzacji określającego minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych - ocenia Kanownik. - Dzięki temu będzie istniała z jednej strony jasno ustalona norma sprzętu sprzedawanego w Polsce, z drugiej strony zaś producenci otrzymają wyraźny drogowskaz postępowania. Co prawda obecnie istnieją pewne wytyczne KRRiT dotyczące oferty cyfrowych odbiorników, jednak jest to dokument zbyt “miękki” aby był skuteczny - mówi prezes w rozmowie z wirtualnemedia.pl.
Dopóki takiego rozporządzenia nie będzie, warto pamiętać, czym kierować się przy zakupie nowego odbiornika. I dokładnie upewnić się, czy upatrzony sprzęt będzie pracował w standardzie DAB+.
A co daje DAB+? Znajdziemy lepszą ofertę programową, wyższą jakość dźwięku, łatwe przełączanie się pomiędzy kanałami i możliwość skorzystania z dodatkowych usług, jak np. przesyłanie obrazów. Jakie modele są dostępne na polskim rynku? W naszym poradniku znajdziecie kilka propozycji z różnych półek cenowych.