Planujesz kupno nowego radia? Uważaj, by nie wybrać sprzętu od oszustów

Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują niewiedzę konsumentów - przestrzega Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego “Cyfrowa Polska”. O pomoc zwrócono się do Ministerstwa Cyfryzacji, które zdaniem związku powinno określić minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych.

Planujesz kupno nowego radia? Uważaj, by nie wybrać sprzętu od oszustów
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Adam Bednarek

Polska przyjęła standard DAB+, co oznacza, że odbiorniki w standardzie DAB nie będą kompatybilne. Tymczasem na rynku sprzedawane są radia w starej technologii, ale jako odbiorniki cyfrowe. W ten sposób sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd.

Na problem zwrócił uwagę Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego “Cyfrowa Polska”. Prezes Michał Kanownik w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl stwierdził, że oszukanych w ten sposób może być więcej, bo zainteresowanie DAB+ wzrasta. "Odpowiednich" odbiorników sprzedano w ubiegłym roku 2 razy więcej niż we wcześniejszym. Chętnych przybywa, tymczasem “sprzedaż nieprzystosowanych do polskich warunków urządzeń pracujących w systemie DAB stanowi obecnie aż 10 proc. rynku”. Wielu może się więc naciąć.

- Dlatego uważamy, że istnieje pilna potrzeba uregulowania rynku poprzez wydanie wiążącego dokumentu przez ministerstwo cyfryzacji określającego minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych - ocenia Kanownik. - Dzięki temu będzie istniała z jednej strony jasno ustalona norma sprzętu sprzedawanego w Polsce, z drugiej strony zaś producenci otrzymają wyraźny drogowskaz postępowania. Co prawda obecnie istnieją pewne wytyczne KRRiT dotyczące oferty cyfrowych odbiorników, jednak jest to dokument zbyt “miękki” aby był skuteczny - mówi prezes w rozmowie z wirtualnemedia.pl.
Dopóki takiego rozporządzenia nie będzie, warto pamiętać, czym kierować się przy zakupie nowego odbiornika. I dokładnie upewnić się, czy upatrzony sprzęt będzie pracował w standardzie DAB+.

A co daje DAB+? Znajdziemy lepszą ofertę programową, wyższą jakość dźwięku, łatwe przełączanie się pomiędzy kanałami i możliwość skorzystania z dodatkowych usług, jak np. przesyłanie obrazów. Jakie modele są dostępne na polskim rynku? W naszym poradniku znajdziecie kilka propozycji z różnych półek cenowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)