Planetarium Śląskie: po remoncie za 154 mln złotych pokaże obraz w 8K i wytworzy tornado

Planetarium Śląskie: po remoncie za 154 mln złotych pokaże obraz w 8K i wytworzy tornado

Trwa remont Planetarium Śląskiego
Trwa remont Planetarium Śląskiego
Źródło zdjęć: © YouTube
Oskar Ziomek
08.11.2020 10:14, aktualizacja: 02.03.2022 07:31

W Chorzowie trwa generalny remont Planetarium Śląskiego. To inwestycja za 154 mln złotych, po której będzie to obiekt bardzo nowocześnie wyposażony – zdolny między innymi do wytwarzania chmur i tornad.

Planetarium Śląskie zmienia się w nowoczesny obiekt, co powinno cieszyć wszystkich fanów astronomii, ale nie tylko. W związku z modernizacją podpisano już łącznie 30 umów, w tym kluczową na początku bieżącego tygodnia – czytamy w aktualnościach na oficjalnej stronie. Do nowego budynku trafi nowoczesny, analogowy projektor optyczno-mechaniczny, który znajdzie się dokładnie na środku hali.

Cały system projekcji będzie także wspomagany przez 10 projektorów o rozdzielczości 4K, których połączenie pozwoli pokryć całą kopułę obrazem 8K. Planowane jest stworzenie systemu hybrydowego czyli takiego, który połączy obrazy wyświetlane analogowo z cyfrowymi. Ma to pozwolić uzyskiwać wyjątkowo szczegółowe i interaktywne wizualizacje gwiazd.

Planetarium Śląskie - modernizacja i renowacja

„Pomimo trudnego czasu walki z COVID-19, podpisujemy kluczową dla modernizacji Planetarium Śląskiego umowę" – tłumaczył marszałek województwa, Jakub Chełstowski. "Multimedialny sprzęt z pewnością uatrakcyjni to miejsce, które jest jedną z perełek Województwa Śląskiego. Jestem przekonany, że wizyta w Planetarium Śląskim, już w nowej odsłonie, będzie bardzo ciekawą propozycją na atrakcyjne spędzenie czasu”.

Zobacz też:

Po remoncie Planetarium Śląskie będzie także kusić fanów sejsmologii i meteorologii. W budynku znajdą się sale konferencyjne i pracownie oraz – co najważniejsze – specjalna kolumna pogodowa, w której będzie można wytworzyć mgłę, chmury, tornada oraz opady deszczu i śniegu.

Remont Planetarium w Chorzowie realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), a także z budżetu Państwa.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)