Trwa ładowanie...
d1ov1o6

Płacisz kartą? Uwaga! Fałszywe terminale w sklepach!

Korzystanie z kart płatniczych jest bardzo wygodne. Nie trzeba nosić przy sobie pieniędzy i martwić się o to, czy dysponujemy odpowiednią kwotą na zakupy. Jednak nasze środki na plastikowych kartach nie są w pleni bezpieczne. Ich właściciele mogą paść ofiarą kradzieży tak samo, jak ci którzy noszą przy sobie gotówkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Płacisz kartą? Uwaga! Fałszywe terminale w sklepach!
(Thinkstockphotos)
d1ov1o6

Korzystanie z kart płatniczych jest bardzo wygodne. Nie trzeba nosić przy sobie pieniędzy i martwić się o to, czy dysponujemy odpowiednią kwotą na zakupy. Jednak nasze środki na plastikowych kartach nie są w pełni bezpieczne. Ich właściciele mogą paść ofiarą kradzieży tak samo jak ci, którzy noszą przy sobie gotówkę.

Jeśli do tej pory mieliście pełne zaufanie do terminali POS, możecie być rozczarowani. Złodzieje zaczęli podstępem okradać niczego niespodziewających się klientów w punktach akceptujących transakcje wykonywane za pomocą kart płatniczych. Jak to robią? Odwracają uwagę sprzedawców i obsługi, a następnie podmieniają terminal na fałszywe urządzenie - wyglądem przypominające te oryginalne.

Zmodyfikowane terminale POS nie budzą żadnych zastrzeżeń. Przetwarzają transakcje, jednak przy okazji przechwytują kody PIN i zgrywają dane zapisane na kartach. Po owocnym dniu, złodzieje wracają do sklepu i ponownie podmieniają terminal. Podłączają oryginalny i zabierają fałszywy, ze skradzionymi danymi.

d1ov1o6

Praktycznie codziennie dokonujemy płatności kartą. Transakcje obsługiwane są przez rozmaite terminale POS, których wyglądu nawet nie jesteśmy w stanie zapamiętać. Odróżnienie fałszywego od prawdziwego z pewnością będzie bardzo trudne, a możne nawet niemożliwe.

Kilka lat temu miał miejsce podobny proceder. Hakerzy zdalnie przejmowali dane z terminali, które odróżnić od prawdziwych można było jedynie po masie urządzenia - te fałszywe były nieco cięższe.

Nie tylko terminale POS mogą służyć do przestępstwa. Zagrożenie może czyhać również w bankomatach. Złodzieje instalują w nich kamery i nakładki na klawiatury przechwytujące kody PIN oraz czytniki przechwytujące dane z karty. Gdy bankomat budzi nasze zastrzeżenia, lepiej z niego nie korzystać, a o naszych podejrzeniach powiadomić bank.

sw/jg/sw

40 sposobów na zdobycie pieniędzy!

d1ov1o6

Podziel się opinią

Share

d1ov1o6

d1ov1o6
Więcej tematów