Plac Bohaterów Twojej Starej i Polaków Robaków. Wirtualny wandalizm na Mapach Google

Plac Bohaterów Twojej Starej i Polaków Robaków. Wirtualny wandalizm na Mapach Google
Źródło zdjęć: © google
Grzegorz Burtan

25.09.2018 10:30, aktual.: 25.09.2018 19:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesteś absolwentem liceum im. Tego Menela Norwida? Twój punkt spotkań ze znajomymi to teraz Plac Bohaterów Twojej Starej? Do Google Maps dorwali się "żartownisie". Skutki da się usunąć, ale gorzej z przyczyną, bo Google rozkłada ręce.

Rzesze internetowych trolli oraz śmieszków odkryły, że w mapach Google'a możemy zaproponować własną nazwę dla obiektów. Jeśli dostatecznie dużo osób poprze naszą zmianę to cóż, użytkownicy Map Google będą mogli zobaczyć efekt naszej pracy.

Tak było w przypadku jednego z pomników w Szczecinie. Pomnik Czynu Polaków przy ulicy Juliana Fałata można było znaleźć pod nazwą "Pomniku Czynu Polaków Robaków". Akurat ta nazwa zwróciła uwagę użytkownika Wykopu, który nie omieszkał wyrazić swojego oburzenia. "Pomimo mojego zgłoszenia, Google od 3 dni nie robi nic, aby ta skandaliczna nazwa została zmieniona. Wysłali mi tylko zdawkowego maila (zapewne wygenerowanego automatycznie), że dziękują za zgłoszenie i tyle. Pomyślałem że może więcej zgłoszeń w tej sprawie zmusi Google do korekty", napisał w swoim poście.

Obraz
© google

Być może apel poskutkował, bo prawidłowa nazwa już została przywrócona. Ale inne lokalizacje nie są wcale bezpieczne. Zwłaszcza szkoły i obiekty turystyczne. Prawdopodobnie może to wynikać z faktu, że punkty komercyjne zazwyczaj (ale nie zawsze) mają administratorów, którzy pilnują, czy nikt nie zmienia nazwy sklepów bądź usług w Mapach Google. Tymczasem inne obiekty są narażone na akty wirtualnego wandalizmu.

Obraz
© google

Co na to Google? Czy po swojej stronie ma sztab ludzi z działu pomocy technicznej, który na bieżąco bada zmiany i zgłoszenia? Niestety nie wiadomo ani tego, ani jak dokładnie wygląda proces weryfikacji oraz dokładny opis całej procedury. Piotr Zalewski z biura prasowego Google Polska udzielił nam krótkiego komentarza na temat całej tej sytuacji.

- Dzięki funkcji pozwalającej zasugerować zmiany na mapach, możemy zaoferować bardziej kompleksowe i aktualne informacje. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że mogą się pojawić sporadyczne niedoskonałości lub błędne modyfikacje sugerowane przez użytkowników. W takich przypadkach dokładamy wszelkich starań, aby rozwiązać problem tak szybko, jak to możliwe - zaznacza w wiadomości dla WP Tech.

Z naszych ustaleń wynika, że zmiany są stosunkowo szybko usuwane, a oryginalne nazwy przywracane. Jeśli jednak wiadomo, że można w ogóle zmieniać nazwy na własną modłę, to możemy spodziewać się jeszcze większej liczby "śmiesznych" opisów. W końcu w sieci mało kto odpuści sobie okazję do tego, by w niewybredny sposób zażartować sobie kosztem innych.

technologie i naukainternetgoogle
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)
Zobacz także