Trwa ładowanie...
wiadomości

Pisanie za pomocą myśli? To coraz bardziej możliwe

Nawet 90 słów na minutę może napisać osoba sparaliżowana. Najnowsze badania dają nadzieję na pisanie za pomocą myśli.

Share
BrainGate 2 umożliwi pisanie za pomocą myśli
BrainGate 2 umożliwi pisanie za pomocą myśli
d3vw6nr

Nie tylko Elon Musk i jego ludzie stojący za firmą Neuralink pracują nad implantem, który nie tylko umożliwi pisanie osobom sparaliżowanym, ale również przyspieszy cały proces.

Profesor Krishna V. Shenoy i jego zespół z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa (HHMI) wszczepili implanty 65-letniemu mężczyźnie, sparaliżowanemu od karku w dół.

Jego zadaniem, poza zgodzeniem się na testy, było wyobrażenie sobie, że sięga po długopis i zaczyna pisać. Urządzenie BCI (czyli: Brain Computer Interface), roboczo nazwane BrainGate2, będące w fazie prototypowej, bazuje na niespełna 200 elektrodach, umieszczonych w korze mózgowej. To one odpowiadają za "rozczytanie" myśli osoby sparaliżownej, a następnie za pomocą sztucznej inteligencji opartej na sieci neuronowej, ich interpretację na litery.

Czym się różni BrainGate2 od konkurencyjnych projektów? Głównie szybkością. Prototyp stworzony w Instytucie Medycznym Howarda Hughesa potrafi "napisać" 90 znaków na minutę. Problemem innych rozwiązań była również interpretacja myśli i przełożenie jej na końcowy znak. W przypadku BCI osiąga efektywność rzędu 95 procent. Dodatkowo zwiększa ja korekta tekstu. Wtedy mowa o nawet 99 procentach.

d3vw6nr

Prototyp nie jest jednak pozbawiony wad. BrainGate2 nie rozpoznaje dużych liter i jest na bakier z interpunkcją. Ponadto wymaga kalibracji, którą trzeba przeprowadzać co tydzień. Powodem jest narastanie tkanki wokół implantów. Naukowcy nie mają jeszcze rozwiązania tego problemu.

BrainGate2 został wypróbowany na jednej osobie. W planach są dalsze testy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vw6nr

Podziel się opinią

Share
d3vw6nr
d3vw6nr
Więcej tematów