Pisanie za pomocą myśli? To coraz bardziej możliwe

Pisanie za pomocą myśli? To coraz bardziej możliwe

BrainGate 2 umożliwi pisanie za pomocą myśli
BrainGate 2 umożliwi pisanie za pomocą myśli
15.05.2021 14:09

Nawet 90 słów na minutę może napisać osoba sparaliżowana. Najnowsze badania dają nadzieję na pisanie za pomocą myśli.

Nie tylko Elon Musk i jego ludzie stojący za firmą Neuralink pracują nad implantem, który nie tylko umożliwi pisanie osobom sparaliżowanym, ale również przyspieszy cały proces.

Profesor Krishna V. Shenoy i jego zespół z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa (HHMI) wszczepili implanty 65-letniemu mężczyźnie, sparaliżowanemu od karku w dół.

Jego zadaniem, poza zgodzeniem się na testy, było wyobrażenie sobie, że sięga po długopis i zaczyna pisać. Urządzenie BCI (czyli: Brain Computer Interface), roboczo nazwane BrainGate2, będące w fazie prototypowej, bazuje na niespełna 200 elektrodach, umieszczonych w korze mózgowej. To one odpowiadają za "rozczytanie" myśli osoby sparaliżownej, a następnie za pomocą sztucznej inteligencji opartej na sieci neuronowej, ich interpretację na litery.

Czym się różni BrainGate2 od konkurencyjnych projektów? Głównie szybkością. Prototyp stworzony w Instytucie Medycznym Howarda Hughesa potrafi "napisać" 90 znaków na minutę. Problemem innych rozwiązań była również interpretacja myśli i przełożenie jej na końcowy znak. W przypadku BCI osiąga efektywność rzędu 95 procent. Dodatkowo zwiększa ja korekta tekstu. Wtedy mowa o nawet 99 procentach.

Prototyp nie jest jednak pozbawiony wad. BrainGate2 nie rozpoznaje dużych liter i jest na bakier z interpunkcją. Ponadto wymaga kalibracji, którą trzeba przeprowadzać co tydzień. Powodem jest narastanie tkanki wokół implantów. Naukowcy nie mają jeszcze rozwiązania tego problemu.

BrainGate2 został wypróbowany na jednej osobie. W planach są dalsze testy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)