Piractwo kosztowało polskie firmy 1,7 mln złotych

Piractwo kosztowało polskie firmy 1,7 mln złotych
Źródło zdjęć: © SXC.hu

27.03.2012 14:34, aktual.: 27.03.2012 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W wyniku działań prawnych podjętych przez BSA w ubiegłym roku polscy przedsiębiorcy korzystający z nielegalnego oprogramowania zapłacili 1,7 mln złotych tytułem odszkodowań oraz w ramach tzw. legalizacji, czyli nabycia legalnego oprogramowania. Najwyższa ugoda zawarta w 2011 r. w Polsce opiewała na kwotę ponad 300 tysięcy złotych.

W całym regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) BSA przeprowadziło łącznie w 201. r. 2277 działań, co stanowi o 30-procentowym wzroście w porównaniu z rokiem 2010 (1744 działań). Zawartych zostało 478 ugód (z czego w Polsce 126), na mocy których przedsiębiorcy ponieśli łącznie koszt blisko 16 mln USD, w tym ponad 9 mln USD tytułem odszkodowań oraz blisko 7 mln USD w ramach kosztów nabycia legalnego oprogramowania.

Zdaniem Bartłomieja Wituckiego, koordynatora BSA w Polsce: „Działania BSA w Polsce są coraz bardziej skuteczne. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy ponad trzykrotnie więcej działań prawnych wobec nieuczciwych przedsiębiorców niż w 201. a wysokość odszkodowań wzrosła o 34%. Polscy przedsiębiorcy powinni więc szczególnie ostrożnie rozważyć czy ryzyko korzystania z nielegalnego oprogramowania nie jest zbyt duże”.

Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA dodaje: „W tym roku również nie zwalniamy tempa. Właśnie zakończyła się trwająca od połowy lutego antypiracka kampania telewizyjna informująca o możliwości zgłaszania BSA przypadków piractwa komputerowego w firmach. Wyemitowany ponad dwieście razy antypiracki spot obejrzało ponad 2,5 mln widzów. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń, które obecnie są weryfikowane we współpracy z naszymi prawnikami. Już teraz jednak możemy przyjąć, że najprawdopodobniej uda się utrzymać tendencję wzrostu skuteczności działań BSA w Polsce. Cały czas trwa również kampania informacyjna „Sprawdź swoje oprogramowanie”, w ramach której zachęcamy przedsiębiorców, by sprawdzili posiadane oprogramowanie, oraz wypełnili i odesłali oświadczenie o jego legalności, co pomoże nam zaklasyfikować daną firmę jako legalnego użytkownika oprogramowania”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)