Piorun i Borsuk w Brazylii? Było spotkanie w sprawie polskich militariów
Przywykliśmy już do tego, że to Polacy kupują sprzęt wojskowy z zagranicy. Tak było z myśliwcami F-16, czy koreańskimi czołgami K2. Polskie militaria również wzbudzają jednak uznanie na arenie międzynarodowej. Dowodem może być zainteresowanie Brazylijczyków naszym systemem przeciwlotniczym Piorun i bojowym wozem piechoty Borsuk.
13.11.2024 | aktual.: 14.11.2024 10:00
W tej sprawie odbyło się już nawet pierwsze spotkanie. Na początku listopada brazylijski generał Marcelo Rocha Lima odwiedził przedstawicieli producentów obu maszyn. Badał tym samym możliwości współpracy.
Dlaczego Brazylijczycy interesują się polskim sprzętem?
Rakiety Piorun mogłyby zastąpić rosyjskie systemy Igła-S. Dzięki temu zabiegowi Brazylijczycy chcą uniknąć sankcji, którymi Stany Zjednoczone obejmują kraje kupujące uzbrojenie z Rosji. Bojowy wóz piechoty Borsuk wydaje się natomiast wręcz skrojony na warunki geograficzne Kraju Kawy. Chodzi o jego sprawność w pokonywaniu terenów wodnych i podmokłych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ma prawie 100 lat i wciąż jest na topie. Co z tą telewizją? - Historie Jutra napędza PLAY #3
Warto dodać, że seryjna produkcja rakiet Piorun jeszcze się nie rozpoczęła. MESKO (producent) posiada natomiast zdolność wyprodukowania około 500 sztuk rocznie. Dzięki współpracy z brazylijskim wojskiem linia produkcyjna mogłaby zostać rozbudowana.
Współpraca z Brazylią zapowiada się dobrze
Nie wiadomo, ile rakiet i bojowych wozów piechoty chcieliby kupić Brazylijczycy. Obecnie mają jednak 1500 wozów - jeśli chcieliby wymienić swój sprzęt, Polacy dostaliby naprawdę duże zamówienie.
Jeśli udałoby się nawiązać współpracę z Brazylią, także polska armia mogłaby postarać się o zakup ich sprzętu. Mowa przede wszystkim o samolocie C-390 Millenium i lekkich transporterach Guarani.
System przeciwlotniczy Piorun, bojowy wóz piechoty Borsuk
Nic dziwnego, że brazylijskie wojsko interesuje się Piorunem. Polski system przeciwlotniczy ma zasięg 6,5 km i pułap rażenia do 4 km. Można go do tego użytkować i w dzień, i w nocy. Piorun powstał na skutek modernizacji rakiet Grom. Dodano do nich lepszy system celności i bezpieczeństwa. Możliwe jest między innymi odpalenie rakiety Piorun z wykorzystaniem zestawu Poprad i Pilica.
Borsuk jest natomiast polskim wozem bojowym piechoty. Całkiem nowoczesny pojazd zapewnia ochronę sześciu żołnierzom desantu, a załoga to kolejne trzy osoby. Rozpędza się do 65 km/h, poradzi też sobie z pokonaniem przeszkody wodnej. W wodzie prędkość spada do 8 km/h. Gąsienicowa trakcja sprawia, że to naprawdę dzielny pojazd. BWP Borsuk może zosta ć wyposażony automatyczną armatę i podwójną wyrzutnię z pociskami przeciwpancernymi.
Jakub Bielecki, dziennikarz Wirtualnej Polski