Pioneer kończy produkcję plazm

Pioneer kończy produkcję plazm

Pioneer kończy produkcję plazm
14.05.2008 16:30, aktualizacja: 14.05.2008 18:06

Japoński koncern w ramach restrukturyzacji zamierza zakończyć produkcję telewizorów plazmowych. Informację o tych planach ogłoszono kilka dni po zaprezentowaniu nowej serii urządzeń do kina domowego, Kuro 2008, w skład której wchodziły także nowe modele plazm.

Zysk operacyjny Pioneera w ostatnim roku fiskalnym spadł o 12,7 % w porównaniu z rokiem wcześniejszym i wyniósł 10,9 mld jenów ( ok. 105,2 mln dolarów ), co było konsekwencją niższych zysków w segmencie elektroniki użytkowej. Odnotowano m.in. spadek sprzedaży telewizorów plazmowych w Europie i Ameryce Północnej. Pioneer szacuje swoje straty na ryku elektroniki użytkowej na 1. mld. jenów ( o 2,2 mld więcej niż rok wcześniej ).

Obraz
© (fot. Pioneer)

W ostatnich latach popularność telewizorów plazmowych mocno ucierpiała w wyniku coraz silniejszej pozycji telewizorów LCD. Kupno plazmy, zwłaszcza posiadającej ekran 42-calowy lub większy do pewnego czasu opłacało się bardziej niż kupno LCD, jednak postęp w technice produkcyjnej wyświetlaczy ciekłokrystalicznych przyczynił się do obniżki cen LCD TV. Pioneer padł ofiarą tej konkurencji.

Plan restrukturyzacyjny firmy zakłada wstrzymanie produkcji paneli PDP w dwóch japońskich fabrykach do marca 2009 r. W miejsce własnych wyrobów Pioneer zakupi panele Panasonic. Umowa pomiędzy obiema spółkami przewiduje też wymianę doświadczeń oraz zacieśnienie współpracy nad rozwojem technologii wyświetlania. W ten sposób w kolejnym roku fiskalnym koncern chce zredukować swój koszt operacyjny o 15 mld jenów.

W sierpniu br. Pioneer chce zaistnieć na europejskim rynku telewizorów ciekłokrystalicznych, początkowo sprzedając urządzenia wyprodukowane przez inną japońską spółkę, Sharp. Docelowo koncern chce produkować własne modele LCD TV, wykorzystując do tego jedynie panele Sharpa. Zaprezentowana w ubiegłym tygodniu seria Pioneer Kuro 2008 obejmuje już bowiem trzy modele telewizorów LCD Full HD o przekątnej ekranu 32, 37 i 42 cale.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)