Pioneer: 400 GB na płycie

Pioneer: 400 GB na płycie

Pioneer: 400 GB na płycie
Źródło zdjęć: © IDG
07.07.2008 13:30, aktualizacja: 07.07.2008 13:41

Firma Pioneer opracowała model dysku optycznego, mogącego pomieścić nawet do 400 GB danych. Prototypowy nośnik nie może być zapisywany - nadaje się wyłącznie do odczytu - ale tę samą technikę można zastosować wobec płyt nagrywalnych.

Płyta posiada 1. zapisywalnych warstw, każda o pojemności 25 GB. Dysk podobny jest do nośników Blu-ray - drobne modyfikacje sprzętowe w odtwarzaczach Blu-ray pozwolą ich posiadaczom korzystać z pojemnych nośników Pioneera. Obecnie największą pojemnością wśród nośników optycznych - 50 GB - mogą pochwalić się dwuwarstwowe płyty Blu-ray. Płyta taka może zmieścić do 6 godzin filmu w wysokiej rozdzielczości. Nie wygląda to już tak imponująco w zestawieniu z najnowszym dokonaniem Pioneera - na nośniku o pojemności 400 GB może zmieścić się nawet do 48 godzin materiału HD.

Obraz
© (fot. IDG)

Dotychczas głównym problemem inżynierów projektujących nośniki o dużej pojemności było uzyskanie czystego sygnału z każdej z obecnych w płycie warstw. Pioneer informuje, że przeszkodę tę udało się obejść dzięki zastosowaniu technologii wykorzystanej w płytach DVD. Struktura nowego nośnika została zaprojektowana tak, aby zmniejszyć interferencje pomiędzy sąsiadującymi warstwami i umożliwić wierne odtwarzanie zapisanego na nich materiału.

Pioneer dalsze szczegóły dotyczące nowej technologii zamierza zaprezentować w trakcie sympozjum poświęconego pamięci optycznej i składowaniu danych na nośnikach optycznych, ISOM/ODS 2008, które rozpocznie się 13 lipca na Hawajach. Firma nie ma w planach komercyjnej produkcji nośników, chce za to nawiązać współpracę z wytwórcami nośników optycznych, którzy podjęliby się produkcji nowych płyt.

Kilka firm eksperymentowało już z nośnikami o większej pojemności ( spółka TDK ogłosiła nawet opracowanie 6-warstwowej płyty zdolnej do zmagazynowania 160 GB informacji ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)