Pingwin pokazuje jak polować na sardynki – imponujące nagranie

Pingwin poluje na sardynki
Pingwin poluje na sardynki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | WCSNewsroom
Marcin Hołowacz

22.01.2022 10:21, aktual.: 24.02.2022 15:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pingwin białobrewy (Pygoscelis papua) ma charakterystyczną cechę w postaci białej plamy tuż nad okiem, która faktycznie może się kojarzyć ze swego rodzaju "białą brwią". Organizacja Wildlife Conservation Society (WCS) podzieliła się pięknym nagraniem z tym nielotnym ptakiem wodnym w roli głównej.

Ławica sardynek kusi pingwina i jest dla niego przysmakiem, któremu nie jest w stanie się oprzeć. Możemy zaobserwować, jak jego pierwszy atak kończy się niepowodzeniem, ale już po chwili zawraca, ponownie się rozpędza i tym razem udaje mu się schwytać wymarzoną zdobycz.

Później widać jeszcze, jak pingwin białobrewy radzi sobie z wyłapywaniem sardynek będących w odosobnieniu, trochę dalej od ławicy. Towarzyszy mu przy tym spora precyzja, a wszystko odbywa się w ułamkach chwil.

Organizacja Wildlife Conservation Society zadbała o uchwycenie takiego nagrania, ponieważ wspiera ten gatunek od ponad 20 lat. Materiał uzyskano po tym, jak przymocowano kamerę jednemu z pingwinów żyjących w Kanale Beagle na wyspie Martillo.

Ciekawostki na temat pingwinów białobrewych

Andrea Raya Rey, ekolog z WCS poinformowała, że napisano wiele prac na temat zwyczajów żywieniowych ptaków z Kanału Beagle, ale teraz istnieje niezbity dowód w formie nagrania, który pokazuje, że pingwiny z tego regionu polują na sardynki.

Pingwiny białobrewe mogą osiągać nawet 90 cm wzrostu i są trzecim co do wielkości gatunkiem pingwina na świecie. Dorosłe osobniki zbliżają się do wagi ośmiu kilogramów. Imponujące jest to, że te ptaki wodne potrafią pływać z prędkością 35 kilometrów na godzinę i mogą nurkować na głębokość 90 metrów.

Nurkowanie jest istotną umiejętnością w ich przypadku, ponieważ z reguły skupiają się one na szukaniu pożywienia tuż przy dnie, gdzie zadowolą się m.in. skorupiakami oraz ośmiornicami. Nagranie pozyskane przez Wildlife Conservation Society jest niezbitym dowodem, że pingwiny żyjące w Kanale Beagle nie ograniczają się wyłącznie do tego, ponieważ jeśli nadarzy się taka okazja, zapolują również na sardynki.

Andrea Raya Rey będzie kontynuować swoje badania nad koloniami pingwinów z okolic Argentyny, a wszystko po to, żeby m.in. lepiej zrozumieć jak zmiany klimatu wpływają na ich życie.

Źródło artykułu:WP Tech
biologianaukawiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także