Pilot Airbusa A400M dał popis podczas pokazów. Wystartował prawie pionowo

Pilot Airbusa A400M dał popis podczas pokazów. Wystartował prawie pionowo28.07.2017 16:15
Pilot Airbusa A400M dał popis podczas pokazów. Wystartował prawie pionowo
Źródło zdjęć: © Youtube.com

Piloci stosują pionowy start nie tylko po to, żeby się popisać.

Manewr combat take off (pol. bojowy start) stosowany jest na lotniskach znajdujących się w strefach wojny (często wykonywali go np. piloci odlatujący z lotnisk w Iraku i Afganistanie), gdzie istnieje ryzyko, że samolot może zostać zestrzelony z ręcznej wyrzutni rakiet. Dla partyzantów i bojówek, które nie mają dostępu do dużych wyrzutni rakiet, tylko moment startu i lądowania (gdy samolot jest nisko nad ziemią) daje możliwość zestrzelenia.

Startując prawie pionowo, pilot pozostaje przez możliwie najdłuższy czas w bezpośredniej okolicy lotniska, które przynajmniej teoretycznie jest odpowiednio chronione. Po uzyskaniu wysokości, która chroni przed ręcznymi wyrzutniami pocisków (np. skuteczny zasięg wyrzutni RPG-7 to 500 m), pilot może wyrównać lot i kontynuować go normalnie. Natomiast* podczas lądowania, w tym samym celu, stosuje się tzw. corkscrew landing, czyli lądowanie po korkociągu.*

Oprócz zwiększonego bezpieczeństwa i efektownego widoku dla oglądających manewr combat take off ma jeszcze jedną cechę. Skutecznie wywołuje wymioty wśród pasażerów. Podobno piloci radzili żołnierzom w kabinie zjedzenie snikersa przed startem. Nie dlatego, że powstrzyma wymioty, ale... sprawi, że nie smakują tak obrzydliwie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)