Pierwszy taki komputer kwantowy. Każdy może z niego skorzystać za darmo
Amerykański Departament Energii (DoE) udostępnił bezpłatną kwantową platformę testową, o dostęp, do której może zgłosić się każdy. Wszystkie koszty zostaną pokryte przez DoE.
O ile od dawna mówi się o tym, że komputery kwantowe są przyszłością rozwoju informatyki, to wciąż niewiele jest możliwości ich badania i testowania. Co za tym idzie, technologie, które mogłyby się rozwijać, przez trudny dostęp nie mają takiej możliwości.
Z tego powodu amerykański Departament Energii zdecydował się udostępnić pierwszą opensorce’ową platformę, która umożliwi badaczom przeprowadzanie prac, na które nie zezwalają obecnie firmy komercyjnie udostępniające komputery kwantowe.
3-kubitowy system Quantum Scientific Computing Open User Testbed (QSCOUNT) znajduje się w Sandia National Laboratories i został udostępniony "społeczności naukowej jako otwarta platforma dla szeregu zastosowań obliczeń kwantowych", wyjaśnia SNL.
- Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie zyskamy nowe informacje na temat wydajności i architektury systemów kwantowych oraz dowiemy się, jak rozwiązywać różne problemy związane z obliczeniami kwantowymi- powiedziała fizyk Susan Clark, która kieruje projektem QSCOUT.
Zauważyła, że udostępniony przez nich system pozwoli m.in. na kontrolowanie i badanie samej maszyny, co do tej pory nie było dostępne w systemach komercyjnych. Dodatkowo specjaliści nie będą musieli poświęcać dodatkowego czasu i wysiłku na budowę własnej maszyny.
Pierwszymi, którzy skorzystali z komputera kwantowego QSCOUT byli naukowcy z Indiana University. Kolejni mają być specjaliści z IBM-a, Oak Ridge National Laboratory, Univeristy of New Mexico i University of California, Berkeley. O dostęp jednak może wystąpić każdy, a DoE sfinansuje badania.
Te najbliższe z wykorzystaniem QSCOUT prowadzone przez różne grupy ekspertów skupią się na ocenie wydajności komputerów kwantowych, jak i pracach nad algorytmami zbyt skomplikowanymi dla zwykłych komputerów. W ciągu najbliższych 3 lat SNL chce rozbudować swój system do 32 kubitów.
Więcej informacji na temat działania Quantum Scientific Computing Open User Testbed znajdziecie na stronie Sandia National Laboratories.