Pierwszy prywatny statek kosmiczny poleciał na ISS

Pierwszy prywatny statek kosmiczny poleciał na ISS

Pierwszy prywatny statek kosmiczny poleciał na ISS
Źródło zdjęć: © NASA
08.10.2012 14:14, aktualizacja: 09.10.2012 09:20

W kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w nocy z niedzieli na poniedziałek odleciał z Ziemi bezzałogowy statek towarowy Dragon, zawierający zaopatrzenie dla załogi placówki orbitalnej.

Rakieta nośna Falcon 9 wyniosła go zgodnie z planem z amerykańskiej bazy kosmicznej na Przylądku Canaveral.

W lukach kapsuły Dragon znalazło się blisko pół tony ładunku, m.in. lody waniliowe dla trzech obecnych astronautów przebywających na ISS.

To pierwszy komercyjny lot rakiety Falcon i kapsuły Dragon, produkowanych przez prywatną firmę SpaceX z Kalifornii. Kontrakt podpisany przez SpaceX z amerykańską agencją kosmiczną NASA przewiduje 1. transportów na ISS i opiewa na sumę 1,6 mld dolarów.

Test rakiety przeprowadzono w maju tego roku. Wówczas kapsuła Dragon pomyślnie przycumowała do stacji, ale nie zawierała żadnego istotnego ładunku.

W czasie obecnego lotu statek kosmiczny powinien dotrzeć do stacji orbitalnej w środę. Przycumuje do ISS na blisko trzy tygodnie, a potem wróci na Ziemię z jeszcze większym ładunkiem.

Kapsuły Dragon są obecnie jedynym środkiem dostarczania zaopatrzenia załodze stacji orbitalnej, jakimi dysponują Amerykanie po wycofaniu z eksploatacji wszystkich wahadłowców.

W odróżnieniu od rosyjskich, europejskich i japońskich statków towarowych, które również latają na stację, kapsuły Dragon powracają na Ziemię wodując na Pacyfiku. Statki towarowe konkurentów spalają się, opadając, w górnych warstwach atmosfery.

Firma SpaceX, czyli Space Exploration Technologies Corp., należy do miliardera Elona Muska, współzałożyciela internetowego banku PayPal. Kieruje on też firmą Tesla Motors produkującą samochody elektryczne.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)