Pierwszy petaflopsowy superkomputer w Europie

Prezentując ostatni - opublikowany w połowie listopada ubiegłego roku – ranking superkomputerów TOP500 wspominaliśmy, że żaden europejski ośrodek obliczeniowy nie dysponuje maszyną o mocy przekraczającej jeden petaflops. Teraz się to zmieni: IBM dostarczy superkomputer Blue Gene/P działający z szybkością 1 petaflopa na sekundę dla centrum badawczego w niemieckiej miejscowości Jülich.

Pierwszy petaflopsowy superkomputer w Europie

Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Centrum Wielkich Mocy Obliczeniowych Gaussa (Gauss-Zentrums für Supercomputing, GCS), federalnego Ministerstwa Nauki i Badań (BMBF) oraz przez lokalne Ministerstwo Innowacji w Nadrenii Północnej-Westfalii. Centrum Gaussa ma siedziby w trzech miastach: w Jülich, Stuttgarcie oraz w miejscowości Garching pod Monachium.

  1. 912 procesorów maszyny Blue Gene/P wchodzi w skład 73 728 modułów typu PowerPC 450. Czterordzeniowy 32-bitowy procesor RISC taktowany zegarem o częstotliwości 850 MHz przypomina układy PowerPC 440, które znalazły zastosowanie nie tylko w superkomputerach z rodziny Blue Gene/L, ale także w systemach wbudowanych.
Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Maszyna, zbudowana na bazie architektury SMP (Symmetric Multiprocessing, przetwarzanie symetryczne), składa się z 7. szaf obliczeniowych, w których umieszczono czteroprocesorowe płyty służące do prowadzenia obliczeń wielowątkowych (SMP-Nodes). Opóźnienia w sieci przesyłającej dane między szafami (latencja) nie przekraczają 160 nanosekund, a szybkość transmisji sięga 5,1 GB/s. Pojedynczy węzeł dysponuje pamięcią o rozmiarze 2 GB, co daje łącznie 144 TB. System pobiera z sieci energetycznej 2,2 megawata.

Cała instalacja znajduje się w Centrum Obliczeniowym Jülich (JSC, Jülich Supercomputing Centre). Europejski Blue Gene/P wraz z innymi działającymi tam superkomputerami będzie miał do dyspozycji 6 petabajtów pamięci dyskowej. Uruchomienie nowej maszyny zaplanowano na połowę bieżącego roku, więc najprawdopodobniej komputer nie zdąży trafić jeszcze na kolejną listę TOP500 – ta powinna zostać opublikowana 23 czerwca podczas konferencji ISC09, która odbędzie się w Hamburgu. Nawet jeśli superkomputer ruszy wcześniej, zabraknie czasu na przeprowadzenie wiarygodnych pomiarów mocy obliczeniowej.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (61)