Pierwszy na świecie telewizor LCD w kinowym formacie 21:9

Pierwszy na świecie telewizor LCD w kinowym formacie 21:9

Pierwszy na świecie telewizor LCD w kinowym formacie 21:9
14.01.2009 15:56, aktualizacja: 14.01.2009 16:06

Większość filmów kinowych jest produkowana nie w formacie 16:9 o proporcji boków 1,68:1, ale w proporcji boków 2,35:1 (cinemascope). Jeśli wyświetla się je na standardowym telewizorze LCD, będzie on przedstawiany albo z czarnymi pasami przy dolnej i górnej krawędzi ekranu, albo też obraz będzie przycięty po bokach.

Aby umożliwić widzom obejrzenie filmu w pełnym kinowym formacie we własnym salonie, Philips przedstawia Cinema 21:9. czyli pierwszy specjalny telewizor kinowy LCD o stosunku boków 2,37:1. Ekran ma przekątną o średnicy 56 cali (1,41 m). Maksymalna rozdzielczość urządzenia wynosi 2560×1080 punktów obrazu czyli około 2,7 megapikseli.

Obraz
© Philips Cinema 21:9 charakteryzuje się kinowymi proporcjami ekranu (fot. Philips)

Rozwój formatów kinowych i telewizyjnych

W telewizorze zastosowana została kolejna generacja układu HD Perfect Pixel, który zapewnia niezbędne skalowania obrazu z formatu PAL, HD i Full HD do rozdzielczości ekranu. Kolejnych szczegółów technicznych –. np. dotyczących tego, czy Cinema 21:9 jest wyposażony w 100 czy też w 200-hercową technologię przetwarzania obrazu – producent na razie nie chce ujawniać. Pewne jest jednak, że pierwszy model nie będzie miał jeszcze podświetlania diodami LED, ale jedynie konwencjonalne lampy CCFL. Pozostałe detale Philips zamierza prezentować sukcesywnie na specjalnie w tym celu założonej stronie internetowej.

Do standardowego wyposażenia telewizora należy system podświetlenia Ambilight Spectra 3. Ekran dysponuje trójstronnym podświetleniem, obsługiwanym przez oddzielnie sterowane diody LED, które dopasowują się do aktualnie wyświetlanego obrazu na ekranie. Kolorowe podświetlenie przestrzeni wokół telewizora ma zapewniać widzom dodatkowe wrażenia związane z oglądaniem filmów.

Obraz
© Wraz z Cinema 21:9 Philips zamierza oferować nową generację zestawów kina domowego (fot. Philips)

Wraz z Cinema 21:9 Philips zamierza oferować nową generację zestawów kina domowego
Aby cała powierzchnia ekranu mogła też działać w rozdzielczości 16:9. w telewizorze zastosowano specjalny rodzaju trybu panoramicznego. Środek obrazu pozostaje przy tym prawie niezmieniony, zaś boki są nieco rozciągane. Jako że telewizor nie ma wbudowanych głośników, Philips proponuje uzupełnienie go zestawem kina domowego, w skład którego wchodzi amplituner, odtwarzacz Blu-ray oraz komplet głośników. Zestaw kina obsługuje specjalny tryb 21:9 telewizora i pozwala na wyświetlanie napisów w formacie cinemascope przy zachowaniu pełnowymiarowej rozdzielczości 21:9. Nowe produkty Philipsa mają się pojawić w sklepach w 2 kwartale tego roku; firma jak na razie nie podała ich cen.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)