Pierwsze przypadki wykorzystywania strachu przed Confickerem

Pierwsze przypadki wykorzystywania strachu przed Confickerem

01.04.2009 14:50, aktual.: 01.04.2009 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według doniesień kilku producentów oprogramowania antywirusowego powszechny strach przed robakiem Conficker zdążył już doprowadzić do prób jego wykorzystywania do nieuczciwych celów.

Zagrożenie

Zdezorientowanym użytkownikom proponuje się programy rzekomo usuwające Confickera z dysku. Według informacji firmy F-Secure za pośrednictwem wyszukiwarki Google można szybko natrafić na tego rodzaju wątpliwej jakości aplikacje, które wiele obiecują, a nic nie robią lub co gorsza, same infekują peceta użytkownika jakimś robakiem.

Autorzy takich pseudonarzędzi wywodzą się z reguły z szeregów twórców oprogramowania typu scareware, a więc programów, które oszukują użytkownika, prezentując fałszywe informacje o zagrożeniach dotykających jego komputer i próbują w ten sposób nakłonić go do zakupu bezużytecznych programów antywirusowych.

Ochrona

Użytkownicy mogą sobie jednak darować wyszukiwanie za pośrednictwem Google'a i pobrać bezpieczne i działające narzędzia do usuwania Confickera ze stron internetowych uznanych producentów programów antywirusowych. Tego rodzaju aplikacje oferują na przykład Sophos, Symantec, F-Secure, Kaspersky i BitDefender.

À. propos narzędzi: po opublikowaniu przez Felixa Ledera i Tillmanna Wernera z uniwersytetu w Bonn programu do skanowania zasobów pod kątem występowania Confickera, za pomocą którego można wykryć zainfekowane systemy za pośrednictwem sieci, pojawiły się kolejne aplikacje tego typu. Skaner sieciowy nmap w obecnej wersji (4.85BETA5) zawiera funkcję wyszukiwania komputerów zainfekowanych Confickerem. Można ją wywołać za pomocą polecenia:
nmap --script=smb-check-vulns --script-args=safe=1 -p44. -d adres-ip.

Z kolei firma Tenable opublikowała wtyczkę Conficker Detection dla swojego programu Nessus, a usługodawca w zakresie bezpieczeństwa Qualys udostępnił wyszukiwarkę Confickera w ramach swojego serwisu internetowego. Sieciowy skaner Confickera oferuje także firma nCircle.

Wyczerpujące informacje na temat obchodzenia się z wirusami i robakami, a także na temat ochrony przed cyfrowymi szkodnikami można znaleźć na stronach antywirusowych heise Security.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także