Pierwsze przypadki wykorzystywania strachu przed Confickerem

Pierwsze przypadki wykorzystywania strachu przed Confickerem

Pierwsze przypadki wykorzystywania strachu przed Confickerem
01.04.2009 14:50, aktualizacja: 01.04.2009 15:35

Według doniesień kilku producentów oprogramowania antywirusowego powszechny strach przed robakiem Conficker zdążył już doprowadzić do prób jego wykorzystywania do nieuczciwych celów.

Zagrożenie

Zdezorientowanym użytkownikom proponuje się programy rzekomo usuwające Confickera z dysku. Według informacji firmy F-Secure za pośrednictwem wyszukiwarki Google można szybko natrafić na tego rodzaju wątpliwej jakości aplikacje, które wiele obiecują, a nic nie robią lub co gorsza, same infekują peceta użytkownika jakimś robakiem.

Autorzy takich pseudonarzędzi wywodzą się z reguły z szeregów twórców oprogramowania typu scareware, a więc programów, które oszukują użytkownika, prezentując fałszywe informacje o zagrożeniach dotykających jego komputer i próbują w ten sposób nakłonić go do zakupu bezużytecznych programów antywirusowych.

Ochrona

Użytkownicy mogą sobie jednak darować wyszukiwanie za pośrednictwem Google'a i pobrać bezpieczne i działające narzędzia do usuwania Confickera ze stron internetowych uznanych producentów programów antywirusowych. Tego rodzaju aplikacje oferują na przykład Sophos, Symantec, F-Secure, Kaspersky i BitDefender.

À. propos narzędzi: po opublikowaniu przez Felixa Ledera i Tillmanna Wernera z uniwersytetu w Bonn programu do skanowania zasobów pod kątem występowania Confickera, za pomocą którego można wykryć zainfekowane systemy za pośrednictwem sieci, pojawiły się kolejne aplikacje tego typu. Skaner sieciowy nmap w obecnej wersji (4.85BETA5) zawiera funkcję wyszukiwania komputerów zainfekowanych Confickerem. Można ją wywołać za pomocą polecenia:
nmap --script=smb-check-vulns --script-args=safe=1 -p44. -d adres-ip.

Z kolei firma Tenable opublikowała wtyczkę Conficker Detection dla swojego programu Nessus, a usługodawca w zakresie bezpieczeństwa Qualys udostępnił wyszukiwarkę Confickera w ramach swojego serwisu internetowego. Sieciowy skaner Confickera oferuje także firma nCircle.

Wyczerpujące informacje na temat obchodzenia się z wirusami i robakami, a także na temat ochrony przed cyfrowymi szkodnikami można znaleźć na stronach antywirusowych heise Security.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)