Pierwsze kroki do zwiększenia długości życia ludzi - testy na muszkach przynoszą efekty
01.09.2015 10:30, aktual.: 01.09.2015 12:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Genetycy z Moskiewskiego Instytutu Fizyczno-Technicznego mają nadzieję, że zidentyfikowanie genów aktywowanych w wyniku promieniowania doprowadzi w przyszłości do opracowania metod opóźniania procesów starzenia się u ludzi
Genetycy z Moskiewskiego Instytutu Fizyczno-Technicznego mają nadzieję, że zidentyfikowanie genów aktywowanych w wyniku promieniowania doprowadzi w przyszłości do opracowania metod opóźniania procesów starzenia się u ludzi.
Badane zjawisko nosi nazwę homezy radiacyjnej. Jest to korzystne działanie niewielkich dawek promieniowania na organizmy żywe. Już podczas wcześniejszych badań Rosjanie wykazali, że niskie dawki promieniowania pozytywnie wpływały na larwy muszek, które stawały się dzięki nim bardziej odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, takich jak zbyt wysoka temperatura.
Obecne badania prowadzone były na 2000 muszek owocówek, które podzielono na cztery grupy, z których każda poddawana była promieniowaniu o wartości 0,05 - 0,4 Gy. W odróżnieniu od ludzi, dla których dawka 5 Gy prowadzi do zgonu w ciągu 14 dni, dorosłe osobniki znoszą wysokie dawki promieniowania stosunkowo dobrze.
Naukowcy zaobserwowali, że niski poziom promieniowania był związany z wydłużeniem życia o 7,6 proc. u samic oraz o 3,4 proc. u samców. Dla muszki, która żyje przeciętnie około 2 miesięcy oznacza to dodatkowe kilka dni życia. Badacze przyjrzeli się także aktywności 2. genów muszek przed promieniowaniem, a następnie kolejno po upływie 6, 24, 48 i 72 godzin od ekspozycji. Okazało się, że po upływie 48-72 godzin od ekspozycji na promieniowanie wzrastała aktywność wielu genów biorących udział w procesach naprawy DNA, przy czym u samic aktywacji ulegało więcej genów.
- Jeśli uda nam się zrozumieć mechanizmy, które wpływają na zwiększenie tej aktywności, w przyszłości moglibyśmy uruchamiać je bez powodowania stresu, a jedynie aktywując mechanizm, który prowadzi do pozytywnych efektów - komentują naukowcy.
Podczas dalszych badań zamierzają zbadać hormezę radiacyjną u myszy, a w efekcie być może odkryć metody zwiększania długości życia u ludzi.