Pierwsza Nagroda Pulitzera za publikacje online
Nagroda Pulitzera, najwyższe wyróżnienie dla dziennikarzy w Stanach Zjednoczonych, trafiła w tym roku po raz pierwszy także w ręce autorów publikacji online.
14.04.2010 | aktual.: 14.04.2010 15:43
Nagroda Pulitzera, najwyższe wyróżnienie dla dziennikarzy w Stanach Zjednoczonych, trafiła w tym roku po raz pierwszy także w ręce autorów publikacji online.
W kategorii dziennikarstwa śledczego kapituła Nagrody Pulitzera przy Szkole Dziennikarstwa (School of Journalism)
na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku została przyznana lekarce i dziennikarce Sheri Fink za publikacje o zdarzeniach w Memorial Medical Center w Nowym Orleanie po huraganie Katrina. Reportaż "The Deadly Choices at Memorial” Fink napisała dla założonego w 2007 roku projektu doskonalenia dziennikarstwa ProPublica we współpracy z "The New York Times Magazine".
ProPublica określa się jako non-profit newsroom, którego celem jest wspomaganie dziennikarstwa śledczego w USA. Dzięki sumie 10 milionów dolarów, które ProPublica otrzymuje rocznie od fundacji kalifornijskiego małżeństwa miliarderów Herba i Marion Sandlerów, obecnie na stałe zatrudnianych jest 32 dziennikarzy. Biuro redakcji ProPublica ma siedzibę na nowojorskim Broadwayu. Do swoich reportaży Fink potrzebowała 400 000 dolarów i dwóch lat badań. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy lekarze i personel po katastrofie spowodowanej przez huragan celowo "uwalniali od cierpienia" swoich pacjentów.
ProPublica uzupełniła reportaże, które były współfinansowane przez Kaiser Family Foundation i w sierpniu ubiegłego roku zostały jednocześnie opublikowane przez "The New York Times", o interaktywne treści, w tym między innymi o oś czasu i plany budynków. Drugie wyróżnienie za dziennikarstwo online w tym roku zostało przyznane w kategorii komiksów (editorial cartooning)
karykaturzyście Markowi Fiore za jego pracę, która ukazała się na SFGate.com, stronie "San Francisco Chronicle". Kapituła Nagrody Pulitzera w roku 200. zapowiedziała, że w przyszłości będzie zwracać więcej uwagi na media online i dopasuje statut pod ich kątem.
Warto przypomnieć, że w historii tej nagrody jej laureatami zostało też dwóch Polaków: fotograf Tomasz Tomaszewski i Piotr Poraj Poleski za adaptację książki Iona Pacepy "Czerwone horyzonty".
wydanie internetowe www.heise-online.pl