Pierwsza misja europejskiego wahadłowca zakończona sukcesem

Choć warunki pogodowe opóźniły trochę start europejskiej rakiety Vega, testowa misja eksperymentalnego wahadłowca IXV zakończyła się sukcesem.

Pierwsza misja europejskiego wahadłowca zakończona sukcesem
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

Zaprojektowany przez ESA bezzałogowy pojazd IXV (Intermediate eXperimental Vehicle) to demonstrator nowych technologii bezpiecznego przechodzenia przez atmosferę. Europejska Agencja kosmiczna zakłada, że opracowane w jego ramach materiały, procedury i konstrukcje przydadzą się podczas budowy europejskiego „systemu startowego kolejnej generacji”, który ma mieć możliwość wielokrotnego startu i lądowania. Pozbawiony skrzydeł kadłub IXV ma długość 5 metrów, a odpowiednią manewrowość zapewniają mu dwie klapy umieszczone z tyłu pojazdu.

- Europa jest świetna w wysyłaniu ładunków na orbitę. Mamy wszystkie rodzaje systemów startowych, mamy też duże doświadczenie w obsłudze złożonych systemów orbitalnych. Jesteśmy jednak trochę do tyłu jeśli chodzi o wiedzę na temat rozwiązań, które pozwoliłyby wrócić z orbity - powiedział w wywiadzie dla BBC manager projektu IXV Giorgio Tumino. - Jeśli więc chcemy być zdolni do obsłużenia całego cyklu – wyniesienia na orbitę, pobytu na niej oraz powrotu – musimy opanować także ten trzeci element.

_ Zobacz nagranie ze startu wahadłowca [wideo dzięki uprzejmości ESA/CNES/Arianespace] _

Start miał za zadanie dostarczyć niezwykle istotnych danych na temat zachowania się technologii opracowanych na potrzeby tego projektu, których nie dałyby laboratoryjne symulacje.

11 lutego o godzinie 14:40 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Vega z IXV na pokładzie. Już kilka minut później eksperymentalny statek był już na orbicie, a europejscy naukowcy przygotowywali go do serii manewrów orbitalnych, które miały przygotować IXV do ponownego wejścia w atmosferę. Manewr ten rozpoczął się po około godzinie lotu, a IXV bezpieczne wylądował na spadochronach na Pacyfiku o godzinie 16:20.

Źródło artykułu:Giznet.pl
kosmosrakietawahadłowiec
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)