Piękne zdjęcie dwóch galaktyk wykonane Teleskopem Hubble'a

Piękne zdjęcie dwóch galaktyk wykonane Teleskopem Hubble'a

Piękne zdjęcie dwóch galaktyk wykonane Teleskopem Hubble'a
Źródło zdjęć: © NASA/ESA/Hubble
Grzegorz Burtan
07.09.2017 10:07

Słynny już Teleskop Hubble’a wykonał nowe, spektakularne zdjęcia dwóch galaktyk.

NGC 6765A oraz NGC 5765B to dwie sąsiadujące spiralne galaktyki, zlokalizowane w odległości około 400 milionów lat świetlnych od Ziemi, w galaktyce Virgo. Drugi z nich jest również megamaser. Co to znaczy?

Maser nie emituje widzialnego światła jak laser, ale mikrofale. Megamaser zaś to jego forma astronomicznych rozmiarów. Dość powiedzieć że jest 100 milionów razy jaśniejszy od maserów, które znajdują się w galaktykach Drogi Mlecznej.
W przypadku NGC 5756B, aktywne jądra galaktyki wyrzucają duże ilości energii, które stymulują okoliczne atomy wodoru i tlenu. Te pochłaniają część z niej i później reemitują w pewnym zakresie fal, który akurat mieści się w zakresie mikrofal. Dlatego NGC 5765B jest określana jako wodny megamaser

Promieniowanie z tej galaktyki ma duże znaczenie dla astrofizyki. Pozwoliło bowiem na obliczenie stałej Hubble’a, opisującej tempo rozszerzania się Wszechświata w funkcji czasu. Nazwa tej stałej pochodzi od nazwiska słynnego amerykańskiego astronoma, Edwina Hubble’a. Galaktyka NGC 5765 zaś została odkryta 24 kwietnia 1830 roku przez brytyjskiego astronoma sir Johna Herschela.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)