Pięć polskich drużyn ma szansę na zwycięstwo w światowych finałach Imagine Cup

Pięć polskich drużyn ma szansę na zwycięstwo w światowych finałach Imagine Cup

Pięć polskich drużyn ma szansę na zwycięstwo w światowych finałach Imagine Cup
07.07.2009 13:57, aktualizacja: 08.07.2009 12:15

Po pierwszych prezentacjach aż pięć drużyn z Polski mają szansę na zwycięstwo w swoich kategoriach w światowych finałach Imagine Cup 2009, który właśnie odbywają się w Kairze
w Egipcie. W najbardziej prestiżowej kategorii „Projektowanie Oprogramowania” przez sito eliminacji przeszła drużyna Demoscene Spirit. W grze pozostali również Monastery of Innovations, Zglad TEAM, FteamS i kAMUflage. Do następnego etapu konkursu nie udało się zakwalifikować zespołowi Krejzi Dzepetto. Zwycięskie zespoły poznamy we wtorek 7 lipca.

Demoscene Spirit ze swoim projektem ISIS, który umożliwia wczesne wykrycie patologii ciąży znalazł się w szóstce najlepszych zespołów w kategorii projektowanie oprogramowania. W finale polska drużyna zmierzy się z Rumunią, Rosją, Hiszpanią, Tajwanem oraz Brazylią. Podczas prezentacja Polaków sędzina z Nowej Zelandii powiedziała „Żałuję, że nie miałam takiego urządzenia, kiedy byłam w ciąży”. ISIS to nowoczesny system medyczny, dzięki któremu kobieta ciężarna może sama przeprowadzić w domu badania, które mogą wykryć ewentualne zagrożenia ciąży.

Nadal trwa głosowanie internautów w tej kategorii. Polscy internauci mogą wesprzeć zespół Demoscene Spirit, pomagając mu zdobyć specjalną nagrodę publiczności. Każdy internauta może oddać swój głos na polską drużyną na stronie http://peopleschoice.imaginecup.com/default.aspx. Obecnie drużyna z Poznania jest na 2. miejscu.

Obraz
© Zespół Demoscene Spirit (fot. Microsoft)

W kategorii Mashup szansę na nagrodę ma nadal Monastery of Innovations. Zespół z Politechniki Poznańskiej przedstawił swoją wyszukiwarkę szpitali. HospFinder pozwala odnaleźć szpitale według wielu kryteriów medycznych.

Nadal walczy także Zglad TEAM z Politechniki Radomskiej w kategorii Fotografia. Tutaj drużyny na miejscu wykonują zadanie. W tym roku podczas 3. godzin uczestnicy tej konkurencji muszą przygotować fotoreportaż „Starożytny Egipt i nowoczesne technologie.

Polska ma jeszcze szanse na dwie nagrody specjalne. Zespół FteamS z Politechniki Łódzkiej walczy o nagrodę w kategorii interoperacyjność rozwiązania, a kAMUflage z Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza oraz Politechniki Poznańskiej o nagrodę specjalną pierwszej damy Egiptu H. E. Suzanne Mubara.

W tym roku na światowych finałach konkursu Imagine Cup Polskę reprezentują:

• Demoscene Spirit –. drużyna z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zwycięzcy krajowych finałów Imagine Cup, w kategorii Projektowanie Oprogramowania. W skład zespołu wchodzą: Marta Łuczak, Agata Majewska, Szymon Majewski i Łukasz Michniewicz. Opiekunem drużyny jest mgr Tomasz Gdala. Demoscene Spirit będzie reprezentować Polskę na światowych finałach Imagine Cup już po raz drugi z rzędu.

• Krejzi Dzepetto z Politechniki Poznańskiej w kategorii Embedded Development (Projektowanie Systemów Wbudowanych). W skład zespołu wchodzą: Jakub Barszczewski i Radosław Brandt, zaś opiekunem drużyny jest dr inż. Janusz Pochmara.

• Monastery of Innovations z Politechniki Poznańskiej –. w kategorii Mashup. Indywidualna kategoria, w której Polskę reprezentuje Karol Kaczmarek.

• Zglad TEAM z Politechniki Radomiskiej w kategorii Fotografia. W skład zespołu wchodzą: Ernest Płaskociński oraz Leszek Rutka. Opiekunem drużyny jest mgr inż. Wojciech Pacholec.

• FteamS z Politechniki Łódzkiej –. drużyna będzie walczyła o nagrodę specjalną za interoperacyjność rozwiązania. Tylko trzy zespoły z całego świata zostały zakwalifikowane do tej konkurencji. W skład zespołu wchodzą: Tomasz Ciejka, Grzegorz Glonek, Jacek Pintera, Krzysztof Szokal-Egird. Opiekunem drużyny jest mgr inż. Jarosław Koszuk.

• kAMUflage –. drużyna z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Politechniki Poznańskiej będzie walczyła o nagrodę specjalną pierwszej damy Egiptu H. E. Suzanne Mubarak. Tylko 5 drużyn z całego świata zostało zakwalifikowanych do tego wyróżnienia. W skład zespołu wchodzą: Małgorzata Domańska, Michał Białecki, Jacek Szymczak i Michał Wasilewicz. Opiekunem drużyny jest mgr Paweł Wawrzyniak.

Imagine Cup to największy na świecie konkursem technologicznym dla studentów. Turniej rozwija ich wyobraźnię, kreatywność oraz pasję w zakresie nowoczesnych technologii. Celem tej inicjatywy jest jednocześnie inspirowanie młodych ludzi do wykorzystania nowych technologii na rzecz rozwiązywania istotnych problemów współczesności. Tegoroczne światowe finały Imagine Cup przebiegają pod hasłem „Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”. Problemy te zostały zidentyfikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Milenijnych Celach Rozwoju i są to między innymi: eliminacja skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym, promowanie równości płci i awansu społecznego kobiet. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 30. 000 studentów z ponad 100 krajów. Od 3 lipca w Kairze w światowych finałach konkuruje ze sobą 444 studentów ze 124 zespołów reprezentujących 70 krajów świata.

Podczas światowych finałów najlepsze drużyny rywalizują w 9 kategoriach konkursowych: Projektowanie Oprogramowania, Projektowanie Systemów Wbudowanych, Projektowanie Gier, MashUp, Fotografia, Film Krótkometrażowy, Design, Robotyka i Algorytmy, Technologie Informacyjne.

W przyszłym roku światowe finały konkursu Imagine Cup odbędą się w Polsce. Tę informację ogłosił podczas swojej kwietniowej wizyty w Warszawie Steve Ballmer, prezes firmy Microsoft.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)