Picsbuffet: nowy typ wyszukiwarki zdjęć

Picsbuffet: nowy typ wyszukiwarki zdjęć02.11.2015 10:22
Picsbuffet: nowy typ wyszukiwarki zdjęć
Źródło zdjęć: © chip.pl

Zdjęć w sieci jest tak dużo, że wyszukiwanie właściwego przypomina trochę przetrząsanie stogu siana w poszukiwaniu igły. Ale być może jest na to sposób.

Picsbuffet to wyszukiwarka opracowana przez naukowców z HTW Berlin, działająca na prostych, ale bardzo wygodnych zasadach. Po pierwsze, wyszukane zdjęcia wyświetlane są w postaci mozaiki 3D, dzięki czemu łatwo możemy je przeglądać, przesuwając po prostu fragment zdjęciowej "mapy" w różne strony. Dodatkową pomocą służy nam w tym przypadku "mapa termiczna" w lewym górnym rogu. Dzięki niej łatwiej trafimy na obszary, na których mamy większe prawdopodobieństwo znalezienia zdjęcia zgodnego z wyszukiwaną frazą.

Mamy też do dyspozycji mechanizm pięciu warstw (obsługa kółkiem myszki), dzięki któremu możemy mniej lub bardziej konkretyzować poszukiwania. Im wyższa warstwa, tym zdjęcia bardziej różnią się od siebie, natomiast im niższa, tym bardziej są do siebie podobne.

Wyszukiwarka nie marnuje miejsca na wyświetlanie większych zdjęć lub linków do nich – to wszystko wyświetla się dopiero po kliknięciu na wybrany obraz. Wszystko działa płynnie i niesamowicie wygodnie, choć zastrzeżenia można mieć jeszcze do szczegółowości bazy wyszukiwanych zdjęć. Miejmy nadzieję, że z czasem się to zmieni, a na razie zachęcamy was do wypróbowania tej niezwykłej wyszukiwarki (na razie działającej tylko z poziomu przeglądarek Chrome i Opera).

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Microsoft zmusi nas do instalacji Windows 10?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)