Pico-ITX VIA - nowy standard niedługo

Pico-ITX VIA - nowy standard niedługo
Źródło zdjęć: © IDG

08.04.2008 16:00, aktual.: 09.04.2008 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

VIA przekazała specyfikację Pico-ITX grupie branżowej w celu standaryzacji jako platformy wbudowanej dla urządzeń klasy ultramobile.

Firma VIA Technologies, Inc. poinformowała o przekazaniu specyfikacji Pico-ITX grupie Small Form Factor Special Interest Group ( SFF-SIG ) - wiodącej organizacji branżowej, której celem jest tworzenie i promowanie standardów płyt głównych i modułów mikrokomputerów i kontrolerów, z myślą o opracowaniu oficjalnych norm przemysłowych. W zamian za przekazanie specyfikacji, SFF-SIG opracuje formalny dokument specyfikacji i zajmie się jego promocją w celu zwiększenia liczby kontrahentów i klientów montujących i kupujących komputery zintegrowane typu SBC formatu Pico-ITX. SFF-SIG zamierza opublikować specyfikację w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
SFF-SIG jako światowa organizacja działająca na rzecz definiowania i standaryzacji odpowiednich technologii miniaturowych oraz elementów składowych systemów postrzega Pico-ITX jako idealną platformę dla nowych procesorów i chipsetów urządzeń klasy ultra mobile, podkreślając kluczowe walory platformy, takie jak miniaturyzacja, zmniejszone zużycie energii i większa niezawodność w stosunku do większych urządzeń starszych generacji.

Obraz
© (fot. IDG)

"W oparciu o zainteresowanie i pozytywne informacje od klientów, dostrzegamy możliwość szybkiego zbudowania rynku dla Pico-ITX poprzez współpracę z SFF-SIG w zakresie standaryzacji" - powiedział Daniel Wu, wiceprezes VIA Technologies, Inc. "Pico-ITX opracowano by zaspokoić ewoluujące potrzeby szybko rozwijającej się branży systemów zintegrowanych. Przyjęcie przez SFF-SIG umożliwi szybsze rozwinięcie specyfikacji i jej infrastruktury."

Zobacz gdzie już uzywane sa płyty pico-ITX:
Miniaturowa stacja robocza OQO

"Przyjęcie Pico-ITX to pierwszy krok w kierunku stworzenia zunifikowanej platformy dla urządzeń wbudowanych klasy ultra mobile" - powiedział Colin McCracken, prezes Small Form Factor SIG. "Naszym kolejnym krokiem będzie zdefiniowanie interfejsu rozszerzeń SUMIT. Kontrahenci OEM żądają zarówno szybkich jak i wolnych magistral w celu oszczędności miejsca, z naciskiem na niski pobór mocy i łatwą łączność. Współpracujemy z dostawcami chipsetów, aby określić w jaki sposób sprostać tym potrzebom w horyzoncie najbliższych 10 lat."

Spółki zainteresowane udziałem w rozwoju specyfikacji Pico-ITX, lub zdefiniowaniem innych SBC oraz kompleksowych modułów dla nowych procesorów i chipsetów dla urządzeń kategorii ultra mobile proszone są o kontakt z SFF-SIG pod adresem: info@sff-sig.org.

Format Pico-ITX
Format płyt głównych Pico-ITX reprezentuje najnowsze osiągnięcia w projektowaniu płyt głównych. Pico-ITX to kompletna płyta główna standardu x86 o wymiarach zaledwie 100mm x 72mm, czyli mniejsza niż jakiekolwiek inny, standardowy format przemysłowy. W projektowaniu tego formatu wykorzystano rozległe doświadczenie VIA w miniaturyzacji na poziomie układów i istotne postępy w energooszczędności, wydajności termicznej i integracji funkcji.
Pico-ITX jest o 75% mniejsza niż udany format Mini-ITX, wprowadzony przez VIA sześć lat temu i stanowi realizację firmowej strategii "Małe jest piękne", której głównym założeniem jest miniaturyzacja standardu x86 i wprowadzanie go do coraz mniejszych systemów i nowej kategorii urządzeń wbudowanych.
Więcej informacji o formacie Pico-ITX na stronie VIA: www.via.com.tw/en/initiatives/spearhead/pico-itx/ - http://www.via.com.tw/en/initiatives/spearhead/pico-itx/

Zobacz gdzie już uzywane sa płyty pico-ITX:
Miniaturowa stacja robocza OQO

SFF SIG
Grupa SFF-SIG to międzynarodowa organizacja przemysłowa, której zadaniem jest identyfikowanie, kreowanie i promocja standardów, które pomogą producentom i integratorom systemów i urządzeń elektronicznych stworzyć system technologii miniaturowych i elementów składowych produktów oraz chronić inwestycje w tego typu rozwiązania. Zalety urządzeń małego formatu to mniejsze wymiary, redukcja zużycia energii ( produkty ekologiczne - "zielone" ) oraz wyższa niezawodność w stosunku do większych urządzeń starszych generacji. Założeniem Grupy jest wykorzystywanie najnowszych technologii, utrzymywanie kompatybilności z systemami starszych generacji, a także tworzenie rozwiązań przejściowych, umożliwiających płynne przechodzenie do interfejsów nowej generacji. Nowe technologie dostępne dla producentów systemów i urządzeń o długich okresach życia to między innymi procesory, chipsety i układy pamięci o niższym zużyciu energii i wyższym stopniu integracji, wykonane w technologiach 90nm, 65nm i 45nm; złącza o wyższej
gęstości i podwyższonej trwałości, kompaktowe urządzenia składowania danych oraz małogabarytowe interfejsy sygnałowe.

Przedsiębiorstwa, które mogą skorzystać na członkostwie w SFF-SIG to między innymi dostawcy płyt głównych, posiadający istniejące specyfikacje małych formatów, które można poddać procesowi adopcji i standaryzacji przez SFF-SIG oraz spółki chcące uczestniczyć w rozwijaniu ważnych, nowych standardów, które nadadzą kierunek ewolucji systemów elektronicznych, lub które planują rozwijać własne płyty główne małego formatu. Zapraszamy również kontrahentów OEM i integratorów, którzy chcą "trzymać rękę na pulsie" rozwoju gotowych płyt głównych, lub którzy chcą mieć większy udział w kształtowaniu własnej przyszłości w tym zakresie. Dyskusje o trendach z najlepszymi fachowcami w branży mogą dać początek pomysłom, na których skorzystają poszczególni członkowie Grupy, oferujący własne produkty.

Istnieją dwie kategorie członkostwa w SFF-SIG. Członkowie z prawem głosu biorą udział w promocji, wspieraniu i rozwijaniu specyfikacji płyt głównych, komponentów i systemów małego formatu. Ponadto, członkowie z prawem głosu dokonują przeglądów specyfikacji przedkładanych do przyjęcia przez SFF-SIG. Członkowie bez prawa głosu mają udział w rozwoju specyfikacji wewnętrznych i mogą zapoznawać się z nimi przed publikacją, lecz nie biorą udziału w głosowaniach zatwierdzających.

Zobacz gdzie już uzywane sa płyty pico-ITX:
Miniaturowa stacja robocza OQO

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)