Kieszonkowa stacja robocza

Palmtopy dość opornie zdobywają rynek urządzeń przenośnych. Nie da się na czymś takim uruchomić normalnego Worda, przeglądarki internetowe i programy do obsługi poczty też są delikatnie różne od tego do czego przyzwyczaiły nas domowe PCty

Kieszonkowa stacja robocza
Źródło zdjęć: © OQO

Palmtopy dość opornie zdobywają rynek urządzeń przenośnych. Być może winne jest oprogramowanie, a może funkcjonalność, niewiele większa od rozbudowanej komórki.

Nie da się na czymś takim uruchomić normalnego Worda, przeglądarki internetowe i programy do obsługi poczty też są delikatnie różne od tego do czego przyzwyczaiły nas domowe PCty. Laptopy, mimo wszystkich swych zalet są jednak za duże i za ciężkie by wsadzić je do kieszeni spodni czy w małą przegródkę w teczce lub plecaku.

Nadzieją dla wszystkich, którzy chcą, bądź musza poruszać się z komputerem u boku ma być UMPC (Ultra Mobile Personal Computer). Normalny komputer z ekranem wielkości dużego palmtopa. Kuszące, ale na pewno okupione masą kompromisów. Jeszcze jeden gadżet.

Czy na pewno?
Przyjrzyjmy się jednemu z przedstawicieli rosnącej rodziny UMPC, produktowi firmy OQO. Ich urządzenie nazwane „model 02” jest napędzane procesorem VIA C7M ULV pracującym z częstotliwością do 1.5GHz. Nie powala, ale do aplikacji biurowych i internetu wystarczy. Za wyświetlanie grafiki odpowiada również układ firmy VIA – VX700, który na wbudowanym wyświetlaczu o przekątnej 5” wyświetla obraz w rozdzielczości 800x600 pikseli. Prawdopodobnie całość jest zbudowana w oparciu o płytę pico-ITX firmy VIA. Dzięki kompletowi gniazd wideo: VGA, DVI i HDMI może współpracować z zewnętrznym monitorem do rozdzielczości 1920x1200.

Obraz
© OQO model 02 w stacji dokujące i z zewnętrznym monitorem

Do tego 60GB dysk twardy, 1GB RAM DDR2, sieć bezprzewodowa w standardzie 802.11a/b/g, bluetooth, karta sieciowa ethernet, gniazdo USB 2.0, wyjście/wejście audio wspierające standard HD Audio. Czas pracy z baterii – do 3 godzin. Z baterią o podwyższonej pojemności można uzyskać do 6 godzin pracy.

Po dokupieniu stacji dokującej uzyskujemy dostęp do napędu optycznego, może to być na przykład wypalarka DVD. Nieźle jak na sprzęt o rozmiarach 14.2x8.4x2.5cm i wadze poniżej 500gramów, prawda? Cena takiej zabawki, w podstawowej konfiguracji to 1 499 dolarów, ale można na tym uruchomić Windows Vista Ultimate.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)