PGE nie wybuduje elektrowni jądrowej w Polsce. Spółkę PGE EJ 1 ma kupić Skarb Państwa

PGE wycofuje się z budowy elektrowni jądrowej w Polsce
PGE wycofuje się z budowy elektrowni jądrowej w Polsce
Źródło zdjęć: © Pixabay

02.10.2020 11:32, aktual.: 01.03.2022 14:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska Grupa Energetyczna (PGE) wycofuje się z budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka podpisała ze stroną rządową list intencyjny dotyczący nabycia przez Skarb Państwa 100 procent udziałów w firmie PGE EJ 1.

Polska Grupa Energetyczna (PGE), KGHM Polska Miedź, Enea i Tauron Polska Energia podpisały ze Skarbem Państwa, działającym przez pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, list intencyjny dotyczący nabycia przez Skarb Państwa 100% udziałów w spółce PGE EJ 1 - podały spółki.

- Podmioty podpisujące list intencyjny zobowiązały się do przeprowadzenia w dobrej wierze wszelkich działań niezbędnych dla przygotowania i dokonania transakcji polegającej na nabyciu przez Skarb Państwa udziałów w spółce PGE EJ 1. Intencją wyrażoną w liście intencyjnym jest, aby Skarb Państwa nabył udziały w spółce PGE EJ 1 do dnia 31 grudnia 2020 r. - czytamy w komunikacie.

PGE nie wybuduje elektrowni jądrowej w Polsce

List intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania stron do dokonania transakcji, a decyzja o jej przeprowadzeniu uzależniona będzie od wyników zaplanowanych negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych - podano w oświadczeniu.

- Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych. Dlatego dziś podpisujemy ze Skarbem Państwa list intencyjny otwierający negocjacje nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. W perspektywie szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii i stopniowym wygaszaniu energetyki konwencjonalnej, energetyka jądrowa będzie ważnym elementem systemu energetycznego opartego na nisko i zeroemisyjnym wytwarzaniu - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE EJ 1 jest spółką celową odpowiedzialną za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PGE posiada 70 proc. udziałów w PGE EJ 1 sp. z o.o., ENEA, KGHM Polska Miedź oraz TAURON Polska Energia posiadają po 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1 - czytamy na stronie PGE.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także