Perseidy kiedy i jak oglądać? W 2018 roku wyjątkowo dobrze widoczne maksimum
02.08.2018 11:31, aktual.: 02.08.2018 12:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Perseidy to rój meteorów uwielbiany na całym świecie, a szczególnie w Polsce. Spadające gwiazdy pojawiają się na niebie w okresie wakacyjnym, kiedy noce są ciepłe, a warunki sprzyjają obserwacji. Wyjątkowo pięknym widokiem można cieszyć się przebywając nad morzem.
Perseidy oglądać można od 17 lipca aż do 24 sierpnia. Jest to bardzo aktywny rój, dzięki czemu praktycznie każdej nocy łatwo dostrzec spadające gwiazdy i nie trzeba tu wiele cierpliwości. Podczas maksimum roju występującym w nocy z 12 na 13 sierpnia dochodzi nawet do 100 zdarzeń w ciągu godziny.
Perseidy w 2018 roku
W tym roku rój Perseid jest wyjątkowym wydarzeniem. Zbiega się kilka czynników, które pozwolą nam na obserwację spadających gwiazd. Kiedy oglądać perseidy? Najlepiej w nocy między 12 a 13 sierpnia. Wówczas maksimum roju przypada w bezksiężycową noc, co znacznie zwiększa możliwości obserwacji.
Jak zobaczyć Perseidy?
Jak w przypadku praktycznie wszystkich wydarzeń na naszym niebie, jeśli chcemy zobaczyć spadające gwiazdy gołym okiem, udajmy się w jak najciemniejsze miejsce. Oświetlone miasta, takie jak Warszawa, są kiepskim miejscem do obserwacji nieba. Znacznie lepiej spojrzeć w niebo np. nad morzem. Perseidy będą najlepiej widoczne w godzinach pomiędzy 22:00 a 10:00.
Skąd biorą się Perseidy?
Przez Układ Słoneczny przemieszcza się niezliczenie wiele obiektów. Od tych największych, czyli gwiazdy - Słońca, ośmiu planet - kolejno Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, przez pięć planet karłowatych - Ceres, Pluton, Haumea, Makemake oraz Eris, aż do tych mniejszych - komet, asteroid, czy meteroid.
Za meteroidy uznajemy obiekty skalne, mające mniej niż 10 metrów średnicy. Jednak większość z nich to naprawdę niewielkie skały, osiągające dziesiąte milimetra, przez co często klasyfikuje się je jako pył kosmiczny. Z tego względu też trudno obliczyć, ile naprawdę może ich być w naszym układzie.
Takie obiekty powstają poprzez rozpadanie się komet czy asteroid. Powodują to różne czynniki, między innymi zderzenia z innymi obiektami, czy wpływ Słońca na obiekty przelatujące za blisko.
Perseidy uznajemy za obiekty pochodzące od komety 109P/Swift-Tuttle. Kiedy kometa przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy, dochodzi do maksimum swojej aktywności, gdy przelatuje niedaleko gwiazdy eta Persei, i między innymi stąd bierze się nazwa roju.