Perseidy 2020 już w tym tygodniu. Sprawdź, kiedy wypada noc spadających gwiazd

Perseidy 2020 już w tym tygodniu. Sprawdź, kiedy wypada noc spadających gwiazd15.07.2020 09:57
Perseidy 2020 już w tym tygodniu. Sprawdź, kiedy wypada noc spadających gwiazd

Perseidy to jeden z najbardziej widowiskowych rojów meteorytów, który możemy oglądać nad Polską. "Spadające gwiazdy" będzie można obserwować przez kilka tygodni, ale pierwsze z nich zobaczymy już w tym tygodniu.

Perseidy to rój meteorytów związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, który można obserwować co roku od 17 lipca do 24 sierpnia. Średnia ilość spadających gwiazd wynosi nawet 60 na godzinę, przy czym w czasie maksimum możemy zaobserwować ich około 100 na godzinę.

Na tak widowiskową noc jednak będziemy musieli nieco poczekać, ponieważ maksimum roju Perseidów możemy obserwować między 12 a 14 sierpnia. Jednak już w najbliższych dniach wprawni obserwatorzy powinni być w stanie zobaczyć spadające gwiazdy nad polskim niebem.

Łzy św. Wawrzyńca

Perseidy nazywane są również "łzami św. Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia obchodzony jest dzień poświęcony jego osobie. W średniowieczu św. Wawrzyniec cieszył się ogromną popularnością, ponieważ słynął z pomagania biednym, którym rozdawał pieniądze.

Później wierzono, że ten, kto zobaczy spadające gwiazdy na sierpniowym niebie, może liczyć na przychylność świętego i poprawę swojej sytuacji majątkowej. Chociaż to tylko legenda, to nie ulega wątpliwości, że warto wypatrywać roju Perseidów, ponieważ jest to jedno z najlepiej widocznych zjawisk tego typu.

Zobacz też: Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Jak oglądać spadające gwiazdy?

Meteoryty są widoczne na całym niebie, chociaż najłatwiej obserwować je na półkuli północnej wczesnym rankiem oraz w drugiej połowie nocy. Wtedy znajdują się najwyżej nad horyzontem, co ułatwia ich obserwację.

Obszar nieba, w którym należy szukać "spadających gwiazd" to tzw. radiant. Znajduje się on tuż nad Kasjopeją, czyli gwiazdozbiorem w charakterystycznym kształtcie litery "W". Dodatkowo warto znaleźć miejsce z dala od miejskich świateł.

W pomocy znalezienia odpowiedniego miejsca może pomóc aplikacja SkyMap oraz inne programy do obserwacji nocnego nieba. Co ważne, do obserwacji perseidów niepotrzebny jest specjalistyczny sprzęt - wystarczy lornetka, a w czasie maksimum roju spadające gwiazdy można obserwować gołym okiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)