NEOWISE. Spójrz w niebo. Kolejna okazja by zobaczyć kometę dopiero za 6800 lat

NEOWISE. Spójrz w niebo. Kolejna okazja by zobaczyć kometę dopiero za 6800 lat
Źródło zdjęć: © Getty Images

12.07.2020 18:21, aktual.: 14.07.2020 09:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kometa NEOWISE, oficjalnie nazywająca się C/2020 F3, została odkryta przez satelitę NASA w marcu, kiedy zbliżyła się do Słońca. Obiekt znajdzie się najbliżej Ziemi w przyszłym tygodniu i będzie widoczny na niebie gołym okiem w ciągu tego miesiąca.

Na półkuli północnej kometa będzie widoczna na niebie przez większą część lipca o świcie i zmierzchu. Komety często wydają się przygaszone, więc najłatwiej jest zobaczyć je we wczesnych godzinach porannych i wieczornych. To dlatego, że jest wtedy jeszcze wystarczająco dużo światła słonecznego, żeby zobaczyć je na tle pełnego gwiazd nocnego nieba, ale nie jest tego światła już na tyle dużo, żeby rozmywało widoczność takich obiektów.

Wyjątkowy widok

– Na półkuli północnej kometę NEOWISE można zobaczyć bardzo nisko na horyzoncie wczesnym rankiem. Łatwo zarejestrować ją przez lornetkę – powiedział portalowi CNN Karl Battams, astrofizyk z Laboratorium Badań Marynarki Wojennej.

NEOWISE została specjalnie sfotografowana przez astronautę Boba Behnkena, który aktualnie znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po udziale w głośnej misji NASA i SpaceX Crew Dragon.

Warto zaznaczyć, że kometa nie stanowi żadnego zagrożenia dla Ziemi i jest na drodze do bezpiecznego jej minięcia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (57)
Zobacz także